Legyen szó akár jogosítvány kiállításáról, építési engedély beszerzéséről, akár adóügyi vizsgálatról vagy soron kívüli kórházi felvételről: a gépezetet mindenhol "kenni" kell. Egy görög állampolgár évente átlagosan 1355 euró (365 ezer Ft) csúszópénzt fizet ki állami vagy önkormányzati hivatalnokoknak. A Public Issue intézet által végzett felmérésbe bevont 6122 személy 13,4 százaléka ismerte be, hogy ügyintézők pénzt kértek tőle.
A magánszférában sem jobb a helyzet. Az ügyvédek, orvosok, banki alkalmazottak zsebébe vándorló csúszópénz (görögül fakelaki) átlagos összege tavaly 1671 euró volt. A pénzt általában borítékba rejtve, az asztal alatt nyújtják át a "célszemélynek".
A hét kérdése: Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon! |
A fenti számok persze csak a korrupció egy részét tükrözik, hiszen nem minden megkérdezett ismerte be, hogy hajlandó volt csúszópénzt fizetni, ami Görögországban is törvénybe ütközik. Ráadásul a felmérés "csupán a kispályás korrupcióra terjedt ki, olyan vesztegetési pénzekre, amelyeket magánszemélyek fizetnek köztisztviselőknek, illetve a magánszektorban - jelentette ki Konsztantin Bakurisz, a TI görög részlegének vezetője. - Az állami és vállalati szinten zajló igazi nagy korrupciót, mint amilyen a Siemens vesztegetési ügye volt, nem vizsgáltuk, jóllehet az is széles körben elterjedt nálunk."
A Rác fürdőnél is bűzlik valami
Korrupció: csak nálunk jutalmazzák a feljelentőket
Kenőpénzek miatt vették a Gripeneket
MTI