A legrosszabb forgatókönyv elkerülése érdekében utazhatott Simor András a múlt héten egy villámlátogatásra Londonba: a Dealbook szerint a jegybankelnök az aggódó külföldi állampapír-tulajdonosok megnyugtatására tett kísérletet. Simor tisztában van vele, hogy a jelenlegi kockázatkerülő hangulatban a tavaly még nagy kedvvel magas hozamot biztosító magyar állampapírt jegyző befektetők ma már talán óvatosabban állnak az eszközeinkhez - külünösen a kormány által a bankokra kivetett terhek és a nyugdíjrendszer - ahogy Simor fogalmazott - "kvázi-államosításának" fényében.
Külföldi befektetők állampapír-állománya 2008 óta (milliárd forint)
Forrás: ÁKK / Privátbankár
A magyar jegybankelnök szerint érthető, hogy a döntéshozók mérlegelnek, azonban ha a befektetők nem rövidtávon, hanem középtávon vizsgálják a magyar gazdaságot, látni fogják, hogy ez az ország jutányos kamatot fizet, és mérsékelt költségvetési hiánnyal rendelkezik - Simor szerint ez alapján a számítások megfelelő eredményre vezethetnek.
A Dealbook bloggere szerint a befektetők valóban középtávú szemléletben vizsgálják a magyar helyzetet - de egyáltalán nem biztos, hogy úgy, ahogy azt Simor András gondolja.
Az elmúlt 3 hónapban duplájára emelkedő magyar CDS-árazás, valamint a magyar bankrészvény- és kötvényárfolyamok további zuhanását előrevetítő várakozások fényében néhány hedge fundnál már úgy számolnak, hogy a tőke tovább menekül majd az országból, ami Simor Andrást arra kényszerítheti, hogy a kamatokat még magasabbra tolja a forint védelmében. Július óta a magyar devizával szemben az euró 264-ről 296 környékére emelkedett - ez az egyik legegyértelműbb jele lehet annak, hogy fogy a befektetők Magyarországba vetett bizalma.
A központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok tulajdonosai - 2011. augusztusi záróállomány (piaci értéken, milliárd forintban)
Forrás: MNB / Privábankár
Mivel Magyarország nem tagja az euróövezetnek, egy esetleges válsághelyzet nem járna akkora hatással a teljes rendszerre, mint Görögország összeomlása. Mivel azonban az IMF jelenleg nagyobb európai gazdaságokra fókuszálja erőforrásait, egy esetleges magyar mentőcsomag kérdése meglehetősen rossz időzítéssel merülne fel - különösen ha figyelembe vesszük a jelenlegi kormányzat és a Valutaalap között fennálló korántsem felhőtlen viszonyt.
Privátbankár