1p
A hedge fundok elemzői szerint a magyar állampapírpiac ugyanazt a sokkot fogja elszenvedni, ami Görögországban, Írországban és Portugáliában az uniós mentőcsomag igénybevételéhez vezetett
Miután a magyar állampapírok felét külföldi befektetők jegyzik le, a forint gyengülése valamint a kormány drasztikus bankellenes intézkedései miatt a hedge fundok elemzői egyre inkább azt várják, hogy a magyar állampapírpiac ugyanazt a sokkot fogja elszenvedni, ami Görögországban, Írországban és Portugáliában az uniós mentőcsomag igénybevételéhez vezetett - olvasható a The New York Times blogja, a Dealbook egyik minapi bejegyzésében.

A legrosszabb forgatókönyv elkerülése érdekében utazhatott Simor András a múlt héten egy villámlátogatásra Londonba: a Dealbook szerint a jegybankelnök az aggódó külföldi állampapír-tulajdonosok megnyugtatására tett kísérletet. Simor tisztában van vele, hogy a jelenlegi kockázatkerülő hangulatban a tavaly még nagy kedvvel magas hozamot biztosító magyar állampapírt jegyző befektetők ma már talán óvatosabban állnak az eszközeinkhez - külünösen a kormány által a bankokra kivetett terhek és a nyugdíjrendszer - ahogy Simor fogalmazott - "kvázi-államosításának" fényében.


Külföldi befektetők állampapír-állománya 2008 óta (milliárd forint)
Forrás: ÁKK / Privátbankár

A magyar jegybankelnök szerint érthető, hogy a döntéshozók mérlegelnek, azonban ha a befektetők nem rövidtávon, hanem középtávon vizsgálják a magyar gazdaságot, látni fogják, hogy ez az ország jutányos kamatot fizet, és mérsékelt költségvetési hiánnyal rendelkezik - Simor szerint ez alapján a számítások megfelelő eredményre vezethetnek.

A Dealbook bloggere szerint a befektetők valóban középtávú szemléletben vizsgálják a magyar helyzetet - de egyáltalán nem biztos, hogy úgy, ahogy azt Simor András gondolja.

Az elmúlt 3 hónapban duplájára emelkedő magyar CDS-árazás, valamint a magyar bankrészvény- és kötvényárfolyamok további zuhanását előrevetítő várakozások fényében néhány hedge fundnál már úgy számolnak, hogy a tőke tovább menekül majd az országból, ami Simor Andrást arra kényszerítheti, hogy a kamatokat még magasabbra tolja a forint védelmében. Július óta a magyar devizával szemben az euró 264-ről 296 környékére emelkedett - ez az egyik legegyértelműbb jele lehet annak, hogy fogy a befektetők Magyarországba vetett bizalma.


A központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok tulajdonosai - 2011. augusztusi záróállomány (piaci értéken, milliárd forintban)
Forrás: MNB / Privábankár

Mivel Magyarország nem tagja az euróövezetnek, egy esetleges válsághelyzet nem járna akkora hatással a teljes rendszerre, mint Görögország összeomlása. Mivel azonban az IMF jelenleg nagyobb európai gazdaságokra fókuszálja erőforrásait, egy esetleges magyar mentőcsomag kérdése meglehetősen rossz időzítéssel merülne fel - különösen ha figyelembe vesszük a jelenlegi kormányzat és a Valutaalap között fennálló korántsem felhőtlen viszonyt.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG