1p
Az MNB 10 pontból álló javaslatcsomagot adott át Matolcsy György gazdasági miniszternek, melyben ismertetik, hogyan lehetne a hitelesek - tehát nemcsak a devizaadósok - terheit hosszú távon csökkenteni. Az MNB nem árulta el, melyek ezek a pontok, de megpróbáltunk utána menni, mit javasolhatott Simor a gazdasági miniszternek
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke részletesen ismertette a kormány számára készített, 10 pontból álló jegybanki javaslatcsomagot Matolcsy György gazdasági miniszterrel. Az MNB célja, hogy a kormány és a jegybank közösen találjon kivitelezhető és hosszútávú stabilitást biztosító megoldást a hitelesek terheinek csökkentésére.

Mint korábban beszámoltunk róla, Simor András, a jegybank elnöke levélben kezdeményezett találkozót Orbán Viktor miniszterelnökkel annak érdekében, hogy a kormány és a jegybank közösen találjon kivitelezhető és hosszútávú stabilitást biztosító megoldást a hitelesek - tehát nemcsak a devizahitelesek - terheinek csökkentésére.

A fizetőképes adósokra is figyelni kell

A kormány képviseletében eljáró Matolcsy György gazdasági miniszterrel Simor András ismertette az MNB 10, a pénzügyi stabilitást hosszútávon biztosítani képes, a hitelesek terheit fokozatosan és érdemben csökkentő javaslatát. A Magyar Nemzeti Bank elnöke felhívta a gazdasági miniszter figyelmét arra, hogy az MNB olyan megoldások kidolgozását támogatja, amely segíti az arra rászorulókat, de a fizetőképes adósokat nem sodorja a nemfizetés irányába. Hangsúlyozta továbbá, hogy miközben az MNB egyetért azzal, hogy a problémára a bankokkal közösen kell megoldást találni, a bankok tehervállalása nem veszélyeztetheti a pénzügyi rendszer hosszútávú stabilitását és működőképességét, amely a hazai gazdaság fenntartható fejlődésének egyik alappillére.

Ők megmondták...

A Magyar Nemzeti Bank Stabilitási jelentéseiben 2001 óta folyamatosan felhívta a figyelmet a devizahitelezés kockázataira, és javaslatokat tett a kockázatok kezelésének módjaira. A jegybank számos fórumon felhívta azonban arra is a figyelmet, hogy az MNB nem rendelkezik a kockázatok kezeléséhez szükséges hatékony makroprudenciális szabályozói eszközökkel.  

A jegybank a PSB ülésein (Pénzügyi Stabilitási Bizottság, melynek tagjai az MNB mellett a PSZÁF és az akkori Pénzügyminisztérium voltak; 2010-től Pénzügyi Stabilitási Tanács) is időről-időre figyelmeztetett az árfolyamban rejlő kockázatokra, és javaslatotokat tett az árfolyamkockázat szempontjából fedezetlen devizahitelezés növekedésével járó kitettségek kezelésére. A jegybank korábban többször felhívta a jogalkotó és a kormány figyelmét arra, hogy szabályozói eszközökkel történő beavatkozást lát szükségesnek a devizahitelezéssel kapcsolatos kockázatok kezelésére.

Mi lehet a titokzatos 10 pont?

Kérdésünkre, az MNB kommunikációs szakértője, Listár Dániel elmondta, a 10 pontot egyelőre nem kívánják nyilvánosságra hozni, a labda egyelőre az NGM térfelén pattog. Amint a szaktárca jónak látja, a nyilvánosság is megismerheti a jegybanki javaslatokat.

A jegybank már korábban is jelezte, hogy a bankok erőfölényét csökkenteni kell az ügyfelekkel szemben, de úgy, hogy a pénzintézetek jövedelmezősége ne romoljon. Legutóbb majd´ egy évvel ezelőtt fordult az MNB éppen Matolcsyhoz valamint Szász Károlyhoz, a PSZÁF elnökéhez egy javaslatcsomaggal, mely a lakossági hitelezés átláthatóságának erősítését célozta. Meglepő lenne, ha most drámaian új elképzelésekkel állt volna elő 10 pontjában az MNB.
 
A Magyar Nemzeti Bank már többször jelezte a bankok erőfölénnyel való visszaélésének problémáját és kezelésének szükségességét. A bankok erőfölénye főként a hiteltermékek árazásában jelenik meg, így a jegybank úgy látja, hogy az ügyfél és a bank viszonyában ezen a ponton szükséges beavatkozni - írta majd egy éve a jegybank. Éppen ezért akkor azt tanácsolták, hogy a fogyasztók számára kétféle hiteltermék legyen kínálható a jövőben: nem növelhető felárral referenciakamathoz kötött vagy hosszabb (években mérhető) kamatperiódusra rögzített kamatozású termék - illetve hogy e szabályok a fennálló hitelállományra is alkalmazandóak legyenek.
 
Egy éve Simor András azt tanácsolta, hogy olyan jogszabályt alkosson az NGM, mely kizárja a törlesztésnél alkalmazott árfolyamrés ügyfelek számára hátrányos szélesítését, korlátozza a marzs lehetséges mértékét, illetve lehetővé teszi a hitelek devizában történő törlesztést is.

 Tavaly nyáron az MNB azért kritizálta a kormányzati terveket, mert szerintük nem megfelelő ponton kívántak beavatkozni a bank-ügyfél kapcsolatba. A Matolcsy Györgynek akkor írt levélben a jegybank "a lakossági hitelek kamatozásának átláthatóbbá" tételét szorgalmazta. Felhívták rá a figyelmet, hogy a kamatok egyoldalú módosítása - ezt a kormányzat azóta törvényben szabályozta -, a magas marzsszintek mind a pénzpiaci verseny ellen hatottak - ami nem szolgálta az ügyfelek érdekét. Az MNB akkori álláspontja szerint sem a hatályos jogszabályok, sem pedig a Magatartási Kódex nem segítette elő, hogy az ügyfélkör számára hátrányos gyakorlat megszűnjön.

Átlátható árazás, pozitív adóslista

Szintén korábbi javaslata volt a jegybanknak, hogy a kezelési költséget az átláthatóság végett a bankok építsék be a kamatba. Bár az ezzel kapcsolatos szabályt -technikai okokból - csak az új folyósítású hitelekre tartották célszerűnek.

Az átláthatóság ilyetén módon való javítása az MNB szerint erősebb versenyt eredményezett volna, ami hosszabb távon csökkenthette volna a nemzetközi összehasonlításban is magas hazai hitelmarzsok mértékét.

A javaslatok másik fele tavaly az ügyfelek "röghöz kötöttségén" lazított volna, hogy a hitelkiváltás a bajba jutott adósok számára valódi alternatíva lehessen. Az MNB akkori értékelés szerint ugyanis a jogszabályi környezet szinte ellehetetlenítette azt, hogy a hitelesek kiválthassák tartozásaikat, vagy azokat egy másik, kedvezőbb feltételeket nyújtó pénzintézethez vigyék.

Mivel az árazás átláthatóbbá tétele korlátozná a bankok azon lehetőségét, hogy a hitelportfólión elszenvedett aktuális veszteségeiket átterheljék a teljesítő adósokra, ezért fontos volna a hitelfelvétel megelőzően egy korrekt adósminősítésre, amivel könnyebben beárazhatnák a bankok a várható veszteségeket, és mindehhez szükség lenne a kötelező pozitív adóslista összeállítására - érvelt egy éve a jegybank. Ezzel kapcsolatban 3 ével ezelőtt már elvérzett egy törvényjavalat, amit a jagybank szerint célszerű lett volna újra elővenni.

Az MNB szerint az árazási elveket törvényben kellene rögzíteni, míg a részletkérdéseket akár rendeleti szinten is szabályozni lehetne, így lenne mód a szakmai konzultációra is.

Vélhetően a jegybank javaslatai most is hasonlóak - a problémák természete ugyanis az elmúlt egy évben nem változott gyökeresen, csak még súlyosabb gondokat generált. Az is egyértelmű, hogy az MNB olyan intézkedéseket támogat továbbra is, mely nem rontja tovább a szektor jövedelmezőségét.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG