1p
Jól járt a brit költségvetés az új EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges beáramlásával, az uniós bővítés óta érkezett több százezer - zömmel kelet-európai - alkalmazott ugyanis sokkal többet fizetett be a kincstárnak, mint amennyi kedvezményt igénybe vett
Jól járt a brit költségvetés az új EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges beáramlásával, az uniós bővítés óta érkezett több százezer - zömmel kelet-európai - alkalmazott ugyanis sokkal többet fizetett be a kincstárnak, mint amennyi kedvezményt igénybe vett - áll az egyik londoni egyetem felmérésében.

A University College London által elvégzett vizsgálat szerint - amely a 2004-2008 közötti időszak adatait dolgozta fel - az új uniós országokból érkezők 60 százalékkal kisebb valószínűséggel vesznek igénybe állami szociális juttatásokat és adókedvezményeket, mint a brit lakosság, és 58 százalékkal kevesebb az esély arra, hogy szociális bérlakást igényelnek.

A Kelet-Európából érkezők átlagosan jóval fiatalabbak, kevesebb eltartásra szoruló gyermekük van, és átlagosan jobban is képzettek, mint a hazai lakosság, áll a felmérésben. A foglalkoztatottsági arány körükben 90 százalékos a férfiak esetében és 74 százalékos a nők között, a brit munkaképes korú lakosságra jellemző 78, illetve 71 százalékos ráta helyett.

A University College London számításai szerint a kelet-európai EU-tagállamok munkavállalói összességében 37 százalékkal többet fizettek be a brit költségvetésbe közvetlen és közvetett adók formájában, mint amilyen értékben kedvezményeket és közszolgáltatásokat igénybe vettek például az oktatásban, az állami egészségügyben vagy a szociális lakásellátásban.

Christian Dustmann professzor, a tanulmányt készítő egyetemi intézet vezetője a Financial Timesnak azt mondta: a keletiek mindezek alapján jelentős mértékben nettó befizetői a brit államháztartásnak, vagyis nemhogy pótlólagos terhet nem jelentenek a brit jóléti rendszerre, de jelenlétük erősíti a brit közfinanszírozás helyzetét.

Hálátlanok a jómódú országok a felvirágoztatókkal

5 év alatt érhetik utol magukat a britek

Az új influenza végzi ki a brit gazdaságot?
A súlyos brit recesszió azonban most már a kelet-európai munkavállalók bevándorlását is alaposan fékezi. A brit statisztikai hivatal legutóbbi kimutatása szerint az idei első negyedévvel zárult egy évben 133 ezer kelet-európai munkavállaló jegyeztette be állását, 36 százalékkal kevesebb, mint a tavaly márciussal véget ért tizenkét hónapban, amikor 207 ezren érkeztek a keleti EU-országokból a brit munkapiacra.

Az eddigi csúcsidőszakhoz - a 2007. márciussal zárult évhez - képest 43 százalékos volt a visszaesés, abban az esztendőben ugyanis 231 ezer kelet-európai vállalt állást az azóta mély recesszióba süllyedt Nagy-Britanniában.

Az idei első három hónapban a 2004-ben EU-taggá lett nyolc kelet-európai országból - Magyarországról, Csehországból, Szlovákiából, Szlovéniából, Lengyelországból és a balti államokból - 23 ezren folyamodtak nagy-britanniai munkaviszonyuk bejegyzéséért. Ez az öt évvel ezelőtti bővítés óta a legalacsonyabb negyedéves adat volt. A tavalyi azonos időszakban még csaknem 49 ezer új munkavállaló érkezett a nyolc keleti EU-tagállamból a brit munkapiacra.

EU: a reformok már a spájzban vannak!
Elvárják, hogy a tehetősebbek adjanak be a krízisalapba
Nem vágynak hírnévre és hatalomra a fiatalok
Tizedeli a brit pubokat a súlyos recesszió
Az utolsó tartalékokat élik fel a lengyelek
Javul a foglalkoztatási helyzet
London: véget ért a gazdasági világválság

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG