
A turizmus mellett a város logisztikai elhelyezkedése is komoly befektetőket vonzhat az itteni ingatlanpiacra. A kommunista érában sokáig azt tervezgették, hogy ez a város lesz "Kelet Rotterdamja", ám ennek valószínűsége akkoriban igen csekély volt. Most egyre több logisztikai szakértő véli úgy, hogy a román kikötő lehet az egyik legdinamikusabban fejlődő város Kelet-Európában. A másik két fejlődő kikötői város Koper (Szlovénia) és a horvátországi Fiume (Rijeka) lehet” - olvasható a közleményben.
A közlemény rámutat arra is, hogy a nagy kikötői városok ingatlanpiaci boomját a korábban Magyarországon lezajlott lakóparki, iroda és áruház építési lázhoz lehet hasonlítani. Ezeken a területeken ilyen típusú ingatlanokból még kevés áll rendelkezésre, ezért azokat gyorsabban és nagyobb profittal lehet eladni.
Az elemzés kitér arra is, hogy az ingatlanpiaci befektetések világszerte visszaestek 2008 első negyedévében. Ez alól csak Kelet-Európa kivétel, ahol a befektetések összege meghaladta a 3 milliárd eurós szintet. A már említett kikötői városok mellett a tőke főként a fővárosokba áramlott, mint például Moszkva, Prága, Varsó. Itt a hozamok kb. másfélszeresei azoknak a befektetéseknek, mint amelyeket például Bécsben valósítanak meg.
Ugyanakkor Szili Balázs, a két cégcsoport által létrehozott Natura Projects elnevezésű beruházási csoport magyar piacokért felelős igazgatója hozzátette, a hazai piacon is el lehet érni hasonló hozamokat, ám ehhez ma már az átlagnál jobb minőségű ingatlanokat kell építeni a „tömegtermékek helyett”. Ezek a lakóparkok nagyobb befektetéssel is járnak - olvasható a Neocity Group és az Arlon Csoport közleményében.
Plázaláz: a kisvárosok sem menekülnek
Fütyülünk az ingatlanpiaci trendekre
Magasházból toronyház? Milliárdokat hoznának a spanyolok
Jövőre feltámad az építőipar?