1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A The New York Times európai kiadása szerint Magyarország ostrom alatt áll, és ostromolják legnagyobb bankját, az OTP-t is
A címlapon kezdődő hosszú cikkben elemezte Magyarország helyzetét szerdai számában az International Herald Tribune (IHT).

A Párizsban megjelenő angol nyelvű napilap - a The New York Times európai kiadása - szerint Magyarország ostrom alatt áll, és ostromolják legnagyobb bankját, az OTP-t is. Csányi Sándor a lap szerint azonban leszögezte: Magyarország nem Izland, az OTP pedig nem a Citibank vagy a Royal Bank of Scotland.

A nyugati nagybankok és az OTP azonban sokkal jobban hasonlít egymásra, mint azt a bankvezér nyilvánosság előtt "igyekszik elismerni" - írja az IHT. A magyar bank helyzete jól ábrázolja, "hogy mi romlott el nemcsak Magyarországon, hanem számos más kelet-európai országban is, amelyek egykor azt hitték, hogy kölcsönökből is boldogulhatnak a hidegháború utáni világ határtalannak tűnő globális gazdaságában" - áll a cikkben.

A lap említi egyebek között megemlíti az IMF-hitelkeretből az OTP-nek a múlt héten juttatott kölcsönt és a bank "részvényeinek manipulálása miatt" a Soros Fundra kivetett bírságot. "Soros György - aki korábban egyszer megpróbálta megvásárolni az OTP-t - bocsánatot kért az ügyletért, ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a többi shortoló is behúzza a farkát" - írja az IHT. A magyar bank az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) is tárgyal egy alárendelt kölcsönről, "de a folyamat elakadt az aggodalmak miatt, hogy a mélyülő magyarországi recesszió következtében több hitel fog bedőlni."

A lap szerint a "a pénzt végül majd átutalják, hiszen az OTP a Citibankhoz és az Royal Bank of Scotland-hez hasonlóan a legaktívabb bankok közé tartozik Közép-Európában, és, miként Magyarország, egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy hagyják elbukni" - áll az IHT cikkében.

"A magyar kisember viszont valószínűleg nem kap ilyen haladékot" - folytatódik az írás, amely megszólaltatja Iványi Györgyöt, a Banki Hitel Károsultak Egyesülete nevű szervezet alapítóját. Iványi "minden erejét megfeszítve próbálja kezelni a forint összeomlása miatt jelzáloghitelük részleteit fizetni nem tudó magyarok sokaságát, akik az egyesülethez fordulnak tanácsért." Az egyesület alapítója szerint "a bankok felelősek, de felelős a kormány is. Nem lett volna szabad engedniük ezt a hitelezési gyakorlatot."

A Landon Thomas Jr. által jegyzett cikk bemutatja Bajnai Gordont is, akivel a múlt héten készített interjút a szerző. "Gyurcsány Ferenc egykori üzlettársa (…), amikor megkérdeztük, hogy érdekelné-e a miniszterelnök poszt, csak mosolygott, a fejét rázta és azt válaszolta, hogy ´Nincsenek ilyen ambícióim. Üzletember vagyok´. Egy hét azonban hosszú idő a magyar politikában" - olvasható a cikkben.

Most Bajnainak kell kezelnie a válságot. "Az új miniszterelnök" - írja az IHT a miniszterelnök-jelölt jelöltről - "fájdalmas gazdasági programot ígér. (…) Nem édesíti meg a keserű pirulát. Szigorú objektivitással és gyorsan sorolja országa problémáit. Az IMF-programról azt mondja, habozás nélkül fogják végrehajtani - írja az IHT. A lap egy Bajnai-idézettel zárja magyarorrszági helyzetelemzését. Az IMF hitel megkötésekor "azt mondták az emberek, hogy szégyenpadra került Magyarország, most viszont már olyan sokan ülnek azon a padon, hogy lassan leesünk róla."

 Oroszok a Molban: van okunk aggódni?
Az OTP nem hisz Veresnek
A magyar bankok is megkapták a magukét
Az S&P ma az OTP-t intézte el 
Veres szerint lehetnek követői az FHB-nak


MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG