.jpg)
Az államtitkár a klímakörút negyedik állomásán, a Pannon Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán kifejtette: meg kell értenie az embereknek, hogy a globális környezeti problémák ellen tenni mindenkinek személyes felelőssége is. Emlékeztetett arra, hogy a parlament által korábban egyhangúan elfogadott nemzeti éghajlatváltozás stratégiája egyebek mellett a környezethez való alkalmazkodás társadalmi felelősségéről és az egyéni felelősségről is szól.
Az államtitkár közölte: a környezettudatosságot fejlesztő kormányzati és minisztériumi oktatási programokon felül a kormány a széndioxid-kvóták kereskedelméből származó bevételt a lakossági energiatakarékosság növelésére fordítja. Az idén induló kvótakereskedelemben az elsők között lép piacra Magyarország, a várható állami bevételek nagysága több milliárd forint lehet.
Példaként említette, hogy egy tíz évvel ezelőtt vásárolt és egy mai, "A" kategóriás, energiatakarékos hűtőgép energiafogyasztása között kétszeres a különbség. Szólt arról is, hogy egy Celsius fok hűtésére fordított energia három fok fűtési energiájával egyenértékű, vagyis az otthonok jobb hőszigetelésével is csökkenteni lehet az energiafelhasználást.
Vissy Károly meteorológus a sajtótájékoztatón az MTI kérdésére, hogy a Balatonnál tapasztalhatók-e már a globális éghajlatváltozás jelei, közölte: a több vihar és a ritkább jegesedés már jelzi a hatásokat. Kifejtette, hogy ő maga sem hitt még 15 évvel ezelőtt az általános éghajlatváltozással kapcsolatos félelmekben, de mára láthatóvá váltak a folyamatok.
Az egyik legszembetűnőbb és a kutatók által is hangoztatott tapasztalat, hogy gyakoribbá váltak a szélsőséges időjárási jelenségek. A változások előrevetítik, hogy a Kárpát-medencében a következő évtizedekben egy-két fokkal tovább növekszik az átlaghőmérséklet, csökken a csapadék, de növekszik a szeszélyes időjárási jelenségek száma.
A meteorológus arra is felhívta a figyelmet, hogy az általános felmelegedés regionális vagy lokális szinten ellenkező irányú változást is hozhat, vagyis adott helyen akár lehűléssel és gyakoribb csapadékkal járhat. Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál már folyik a tesztelése azoknak a programoknak, amelyekkel a regionális előrejelzéseket pontosíthatják.
Bóna Márta meteorológus mindehhez konkrét vizsgálatokra hivatkozva hozzátette: az 1961 és 2000 közötti időjárási adatokból kimutathatók, hogy Európa északi felén a ciklonok, a változékonyság felerősödött, a déli, nyugodtabb időjárású területeken viszont még több lett a napsütés. A vizsgálatok alapján Magyarországon a légnyomás átlagos értéke növekedett, gyakoribbá vált a déli-délnyugati szél és ugrásszerűen megnövekedett a viharos szelek száma.
Soros György: az emberiség halálra van ítélve
Soros György: közeleg az Ítélet Napja
Duplán sújtja Magyarországot a klímaváltozás
Nagyobb a gáz, mint gondolták: gyorsul a klímaváltozás
MTI
MTI