A kőolajjal fenyegetőzik Chávez
A leghevesebb választ Hugo Chávez venezuelai elnök adta, aki azzal fenyegetőzött, hogy nem szállít több kőolajat az új szabályokat alkalmazó országoknak, sőt az európai beruházások kiutasításáról is beszélt. Javier Solana, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője ezt a reagálást "abszolút aránytalannak" minősítette pénteken, de véleményét nem részletezte.
Rafael Correa ecuadori elnök "a szégyen direktívája" néven illette a határozatot, és a térség összefogását sürgette az "agresszió" ellen. Bolíviai kollégája, Evo Morales egy lépéssel tovább ment, és azt javasolta Afrikának, hogy fogjanak össze a "mások életét és jogait veszélyeztető" törvény visszavonatása érdekében. Elítélte az új szabályokat a brazil, az argentin, a perui, uruguayi és az ecuadori vezetés is.
Az uniós soros elnökségét adó Szlovénia szerint a dokumentum meg nem értése miatt túlzóak az első reagálások. Hasonló véleményt hangoztat a spanyol kormány is, amely diplomáciai tájékoztató kampányt készül indítani Latin-Amerikában.
Madrid szerint az új szabályok inkább új garanciákat jelentenek az illegális bevándorlók számára, mintsem újabb elnyomást. "Olyan garanciák vannak benne, amelyek korábban nem léteztek általánosan, mint például az eljárások bírósági ellenőrzésének minimuma" - mondta María Teresa Fernández de la Vega spanyol miniszterelnök-helyettes. Azt is példaként hozta fel, hogy eddig nyolc tagállamban a végtelenségig internálhatták az illegális bevándorlókat, s ezután ezt mindenhol csak maximum 18 hónapig tehetik.
"A magyarok irigylik a szlovák sikersztorit"
Az elitet leckéztetik az írek
Több százezer szakmunkás hiányzik Ausztriából
eloldják a korlátozást: Franciaország vár minket
MTI