A körbetartozás és a tőkehiány miatt nő a faktoring szerepe
Tájékoztatása szerint ez a pénzügyi szolgáltatás megoldást kínál a kevésbé likvid kis- és középvállalatoknak versenyképességük fenntartására. A faktor cégek ugyanis azokat az érvényes követeléseket vásárolják meg, amelyeknél az elnyújtott fizetés a vállalkozások zavartalan működését akadályozná. A faktor megvásárolja ügyfele számlakövetelését, így a vállalkozó azonnal készpénzhez jut. Emellett a faktor vállalja a kintlévőségek pontos nyilvántartását, s ez jelentős könnyebbséget jelent a kis- és középvállalkozóknak.
A faktoring forgalom Magyarországon a GDP közel két százaléka, míg Nyugat-Európában 15-20 százalék között mozog. Magyarországon mintegy háromezer cég faktoráltat, ez csekély hányad a 800 ezer hazai vállalkozáshoz képest. A faktoring tevékenység a kereskedelemben a legintenzívebb, ez a szektor a teljes magyarországi faktori piac közel 32 százalékát fedi le. Egyre többen élnek ezzel a pénzügyi szolgáltatással az iparban és növekszik az érdeklődés az építőiparban is. A faktorcégek nagy lehetőségeket látnak a mezőgazdaságban, amelynek részesedése jelenleg mindössze négy százalékos a faktoring piacon. A piac bővülése mögött egyrészt a körbetartozási verseny, másrészt a kis- és középvállalkozások tőkehiánya áll.
A faktoring drágább a banki hitelnél, előnye viszont, hogy az üzletről rövidebb idő alatt döntés születik, így az átfutás gyorsabb.
Körbetartozás: szorul a hurok