1p
Az IMF Budapesten vizsgálódott, Brüsszellel együtt alapvetően elégedettek Magyarország erőfeszítéseivel. A kockázatok megítélésében azonban a kormány még mindig optimistább
A kormány továbbra sem kíván újabb hitelrészletet lehívni az IMF és az EB hitelkeretéből, mivel Magyarország piaci finanszírozása megoldott.

Elégedett a magyar vállalások teljesítésével a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság, de aktuális felülvizsgálatuk ismertetésekor egyöntetűen felhívták a figyelmet arra, hogy  az idei és a jövő évi hiánycél  továbbra is csak szigorú fiskális politikával érhető el, és emellett szükség lehet a tartalékok újra feltöltésére is.

Az IMF ötödik felülvizsgálatát követő sajtótájékoztatón Oszkó Péter is megerősítette a delegációvezetők észrevételeit, és jelezte: a kormány arra készül, hogy teljes egészében befagyassza a stabilitási tartalékot. Megjegyezte azt is, hogy javítottak az idei GDP prognózison: a korábbi 0,3 százalékkal szemben 0,2 százalékos gazdasági visszaesést vár a kormány, és továbbra is azzal számol, hogy a végleges adatok is megerősítik a tavalyi 3,9 százalékos hiány teljesülését és tartható az idei 3,8 százalékos eredményszemléletű GDP arányos államháztartási hiánycél. Hozzátette: a korábbinál kisebb visszaesés nem a belső fogyasztás, hanem az export vártnál nagyobb élénkülésének köszönhető.

Bejelentette azt is, hogy további részletet az IMF és az EB által 2008 októberében nyújtott 20 milliárd eurós hitelkeretből nem hív le a kormány,  mivel az ország piaci finanszírozása megoldott. A szakmai együttműködésre azonban véleménye szerint továbbra is szükség van a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, így ennek fenntartását a következő kormánynak is javasolja Oszkó Péter.

Bajnai Gordon a parlament tavaszi ülésszakának utolsó ülésnapján, jövő hétfőn összegzi az általa vezetett válságkezelő kormány tevékenységét. Az MTI úgy tudja, a kormányfő február 22-én napirend előtt várhatóan 30-40 percben értékeli, hogy mi történt miniszterelnöksége ideje alatt a kormányzati munkában és a parlamenti jogalkotásban.
A pénzügyminiszter szerint annak ellenére teljesíthető az idei hiánycél, hogy a deficit több mint 75 százaléka  már az első negyedévben megvalósul
. Az idei, mintegy 170 milliárd forintra tehető kockázatokat - az 50 milliárdos vagyonadó kieséssel együtt - kedvező változások csökkentik: például a magánnyugdíjpénztári visszalépések 60 milliárddal, illetve a kamatpályából is adódik mintegy 50 milliárdos megtakarítás. Lényegében a vagyonadó kiesés miatti 50 milliárdos tétel sorsa kétséges, ezért fagyasztják be a teljes, stabilitási tartalékot - mondta. Az idei költségvetés 98,6 milliárdot irányzott elő a stabilitási tartalék címen.
   
Barbara Kauffmann, az Európai Bizottság delegációjának vezetője szerint a magyar gazdaság stabilizálódott és megfelelő pályán halad.  Megemlítette: az EU által biztosított 6,5 milliárd eurós keretből 5,5 milliárdot hívott le Magyarország.

Az IMF és az EB a mostani felülvizsgálati jelentésében megállapította, hogy Magyarország eleget tesz az Egyetértési Megállapodásban vállaltaknak. Emlékeztetett arra, hogy  az elmúlt  3 évben az egyenleg strukturális javulása elérte a 8,5 százalékot.

James Morsink, a Nemzetközi Valutaalap delegációjának vezetője azt hangsúlyozta, hogy további intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy Magyarország magas GDP arányos államadóssága mérséklődjék, megfelelő lépésekkel azonban a következő öt évben a GDP 65 százalékára csökkenthető ma még 80 százalékot meghaladó mértéke. Hozzátette: Magyarország jó irányban halad a fellendülés felé, amely nem a belső fogyasztáson, hanem a külső keresleten alapul. Az idei 0,2 százalékos GDP csökkenés után az IMF már több mint 3 százalékos növekedést vár 2011-ben.

Befagyasztja a tartalékokat a kormány

James Morsink elismerte, hogy a kormány megfelelő lépésekkel stabilizálta a gazdaságot, de hangsúlyozta, hogy továbbra is szigorú fiskális politikára, a kockázati tartalékok megtartására van szükség. Felhívta a figyelmet arra is: 2011-ben további intézkedések kellenek az államháztartási hiány 3 százalék alá szorításához.

Kérdésre válaszolva James Morsink elmondta: találkoztak a legnagyobb ellenzéki párt képviselőivel,  a Fidesz kifejtette készségét és szándékát a szigorú fiskális politikát folytatására. Hozzátette: az ellenzéki politikusok megerősítették, hogy  fontosnak tartják az IMF-fel való együttműködést és ezt fenn kívánják tartani.

Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi képviselet-vezetője azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének megerősítése megtörtént, s ennek révén a jövőben jobban tudja ellátni ellenőrzési tevékenységét. Aláhúzta: a magyarországi bankrendszer stabil, továbbra is nyereséges, a nyugati anyabankok felelősséget vállaltak az itteni leánybankjaikért.

Simor: vállalásainkat teljesítettük
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta: az IMF-fel kötött szándéknyilatkozatban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megerősítéséről vállaltak maradéktalanul teljesültek. Kifejtette: a parlament által elfogadott múlt évi törvénymódosítás növelte a PSZÁF függetlenségét, a módosítással a felügyelet a parlamentnek tartozik beszámolási kötelezettséggel. Simor András a bankrendszerről elmondta: az előzetes számok alapján a hazai bankrendszer tavalyi tőkemegfelelési mutatója majdnem 10 százalék volt, alig maradt el a 2008. évi hasonló mutatótól. Kiemelte: a bankrendszer piaci ellenőrzését, működésének koordinálását ellátó Pénzügyi Stabilitási Tanács már két ülést tartott. A testület nagyobb összhangot teremt a PM, az MNB és a PSZÁF között.

Kérdésre válaszolva kellemetlen meglepetésnek nevezte a januári inflációs adatot, de hangsúlyozta, hogy a monetáris politika számára releváns horizonton a 3 százalékos inflációs cél alá eshet a pénzromlás üteme. Kiemelte: az MNB hamarosan publikálja az új inflációs prognózist, de annyi elmondható, hogy a novemberi jelentés óta erőteljesen nőttek az olajárak, változott a fogyasztói kosár, és a szabályozott áraknál is nagyobb év eleji emelések voltak.

Magyarország a harmadik legkockázatosabb

A Fidesz nem megy szembe az IMF-el

A népszerű intézkedések csak az adósságot növelik
Hiánycél: éles vita az IMF és a kormány között
Az IMF megint Budapesten vizsgálódik
Magukkal rántanak a görögök? 
Jók voltunk a múlt félévben 
Ukrajna szintjére zuhant Görögország

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG