
Hacsak nem a szuperbruttó kivezetése miatti nettó növekményre gondol a miniszter, ami korántsem mondható béremelésnek, inkább csak játék a szavakkal és a számokkal - nehezen elképzelhető, hogy jövőre és az azutáni évben az érintettek ezt valóban rendes bérfejlesztésként értékelik majd. Márpedig úgy tűnik így lesz.
A konvergenciaprogramban ugyanis a közmunkák átgondolásával együtt a kormány vállalta, hogy a bérekre és járulékokra fordított GDP-arányos kiadások mintegy fél százalékponttal mérséklődhetnek majd 2011-hez képest. Vagyis a bértömeg szinten marad a következő két évben, a kormány spórol a fizetéseken, és az adóváltozások miatt valamelyest nőnek majd a nettó bérek. Az adójóváírás kivezetése miatt már most is kompenzálni kell a 300 ezer forint alatti keresetűeket, hiszen az új egykulcsos 16%-os szja a jóváírás kivezetésével csökkentette a nettó fizetéseket - ennek fedezetét is a költségvetés biztosítja természetesen. A szakértő szerint a jóváírás rendszerének kivezetésével nem kellene sietnie a kormánynak, mert az társadalompolitikai feszültségekhez is vezethet.
Sőt, a 2013 és 2015 közötti költségvetési tervezésről így ír a miniszter által tegnap citált program: "a közszférában a szuperbruttósítás megszűnése 2013-ban az illetmények emelése nélkül is növeli a nettó kereseteket. A következő két évben (a közfoglalkoztatás nélkül) a bértömeg szinten tartását feltételezi a program." Akárcsak a 2013-ig tartó időszakban, az azt követő két évben is a közmunkaprogramban résztvevők számának növekedésével is számol a csökkenő kiadások mellett a kormány.
A program a 2010-ben meghozott és eredményes kiadáscsökkentő lépések között a közszféra béreinek befagyasztását is megemlíti, illetve annak fenntartását, valamint az első akciótervek után eltörölt bónuszkifizetéseket is.
Privátbankár - Zsiborás Gergő