A Társaság a Lakásépítésért Egyesület évek óta minden fórumot felhasználva azt hangsúlyozza, hogy az építőipari ingadozásokat egy új, piaci és állami eszközökkel szabályozott bérlakás építő, bérlakás kezelő szektor tudná leginkább kiegyensúlyozni.
A lakásépítési piac kiegyensúlyozása és az építőipar ingadozásának csökkentése érdekében, a nyugati szomszédunknál évtizedek óta működőhöz hasonló elkötelezettségre, és a választási ciklusokon túlmutató politikai konszenzusra van szükség, amelynek kialakítását a jelenlegi, a lakásépítések mélypontját jelentő helyzetben a Társaság a Lakásépítésért Egyesület szerint haladéktalanul el kell kezdeni. E kezdeményezéssel értenek egyet a mellékelt dokumentumot aláíró szakmai szervezetek, a Társaság a Lakásépítésért Egyesület mellett az ÉMI, az IPOSZ, a LOSZ, a MALOSZ, a MÉÁSZ és a TÖOSZ. A dokumentum eljutott a pártokhoz és az érintett szervekhez.
Bérlakás-építés a költségvetés részletes vitájában
A bérlakás-építés magyarországi bevezetése irányában tett erőfeszítések egyik fontos mérföldkövéhez értünk azzal, hogy Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, 2008. december 2-án, a jövő évi költségvetés részletes vitájában támogatólag szólt a rendszer bevezetése mellet:
„… azt gondolom, hogy a mostani, rendkívül nehéz gazdasági helyzet sem teszi kizárttá vagy lehetetlenné azt a javaslatot, hogy indítsunk be egy bérlakás-építési programot, egy ilyen pilot-programot, ami csak kipróbálná, hogy ez hogyan működik. Van egy nagyon jó példa, ez tulajdonképpen az osztrák példa, ahol PPP-ben megy ez a dolog, a kormányzat, a magánszektor is részt vesz benne, és kitűnő eredményeket ér el. Bérlakásokat építenek, karbantartják, és bérbe adják, illetve értékesítik.
Az én javaslatom az, hogy egy körülbelül 700 millió forintos alappal, amivel az állam beszállna, és ez nem egy nagy tétel, körülbelül ezerlakásos pilot-projekt lehetne elindítható, és megnézhetnénk, hogy a dolog hogyan működik. Az majd egy későbbi kérdés, hogyan tudjuk a lakáshoz juttatási támogatást, ami kamattámogatásban és egyebekben testesül meg, lakhatási támogatássá átalakítani. Ez nem egy olyan óriási tétel, ez egy átcsoportosítással igazán megoldható.”
Alapok: behúzott kézifékkel a lejtőn
Mégis elkezdtünk takarékoskodni?
A magyaroknak nem tűnik fel, hogy válság van
Milliárdokért eladó az óbudai téglagyár
Megsegíti a főváros a lakókat
Privátbankár