1p
A magyar vállalati szektor meglepően jól teljesít a térségben, a gazdasággal ellentétben. A TOP 500-ban 61 magyar cég található, a Mol ezüstérmes - pedig Kelet-Európa reformfáradtsággal küszködik
A magyar gazdaság általános állapotához képest "meglepően egészséges" a magyar vállalati szektor, amelynek cégei közül 61 került fel a Financial Times által az 500 legnagyobb forgalmú közép- és kelet-európai vállalatról most először összeállított listára.

A londoni gazdasági napilap, amely a Deloitte tanácsadó céggel és a Rzeczpospolita című lengyel újsággal együttműködésben állította össze a térségi vállalatokat értékesítési bevételük alapján rangsoroló - a bankokat nem tartalmazó - 500-as listát, azt írta: a magyar vállalati szektor "elképesztően kifelé tekintő".

A Molt például, amely a teljes térségi listán a második helyen áll, 10,32 milliárd eurós tavalyi bevétellel - az első a lengyel PKN Orlen olajcég, 16,86 milliárd eurós forgalommal -, "korántsem tántorította" el az osztrák OMV-vel folytatott átvételi csata, és csak az elmúlt egy évben áramtermelési vegyes vállalatot alapított a cseh CEZ-zel, emellett lépéseket tett a horvát INA ellenőrzésének megszerzésére is.
   

Az OTP Bank pedig már hosszú évek óta folytat térségi stratégiát, főleg Oroszországban, Ukrajnában, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban és Szerbiában felvásárolva bankokat, áll a Financial Times összeállításában.

A teljes, 500-as térségi cégrangsoron belül a magyar "Top 10" bevételi listát a Mol (2.), az Audi Hungária (6.), a Nokia (13.), az E.On Földgázkereskedő (23.), a Philips Magyarország (28.), a Magyar Telekom (33.), a GE Hungary (35.), az MVM (39.), az E.On Hungária (48.) és a Suzuki (52.) alkotja (zárójelben e cégek helyezése az 500-as listán).

Az FT nem bízik az oroszokban
A közép-kelet-európai céglistáról hiányoznak az oroszországi és a fehéroroszországi vállalatok; a Financial Times indoklása szerint azért, mert ezekből az országokból nem lehetett kellően megbízható adatokhoz hozzájutni. Emellett az orosz gazdaság és néhány orosz nagyvállalat mérete miatt nehéz lett volna ezeket beilleszteni az iparági és országos szintű összehasonlításokba, áll a londoni napilap ismertetésében.
A Financial Times szerint a magyar vállalatok térségi terjeszkedése részben magyarázza azt az ellentmondásosnak tűnő jelenséget, hogy miközben a magyar gazdaság tavalyi 1,3 százalékos növekedésével továbbra is "nyomott állapotban" van, a magyar vállalatok "meglepően egészségesnek tűnnek". A Deloitte kimutatása szerint az 500-as térségi listára felkerült 61 magyar cég teljesítménye tavaly messze felülmúlta a magyar gazdaságét: e vállalatcsoport euróban számolt értékesítési bevétele több mint 10 százalékkal nőtt a 2006-os szinthez képest.

A tíz legnagyobb térségi tőzsdei cégről piaci tőkeérték alapján - a tavaly december 31-ei árfolyam szerint - összeállított listán két magyar vállalat szerepel, a negyedik helyezett Mol és az ötödik helyre került OTP, 10,57 milliárd, illetve 9,75 milliárd eurós kapitalizációval. Ezt a listát a CEZ vezeti, több mint 30 milliárd eurós tőzsdei értékkel.

A bankokról mérlegfőösszeg alapján külön összeállított ötvenes toplistán az OTP - a cseh CSOB és a lengyel Pekao mögött - a harmadik, 33,34 milliárd euróval. A listán összesen hét magyar bank szerepel.

A vállalati listához fűzött elemzésében a Financial Times azt írta: az elmúlt évtizedben a közép-kelet-európai térség gazdasága évente átlagosan 4 százalékkal növekedett a nyugat-európai 2 százalékos átlaggal szemben. Közgazdászok számításai szerint ha ez a folyamat fennmarad, a térség GDP-értéke 20 éven belül megkétszereződik, ami "nyálcsorgató kilátás" a hazai és külföldi befektetőknek.

A kormányok és a vállalatok azonban egyaránt súlyos kihívásokkal is szembesülnek: a politikusok a "reformfáradtsággal" küszködnek, a vállalatvezetők pedig a költségek gyors emelkedésével. A térség vállalatainak mindez a fenyegetések és lehetőségek olyan elegyét jelenti, amelyben a nyugat-európainál sokkal gyorsabban lehet fejlődni, de amelyben komoly problémák is váratlan erővel tudnak a felszínre törni, áll a Financial Times csütörtöki elemzésében.

Szeptemberben kezdik kivesézni az adójavaslatokat
Tíz éve nem látott válság Oroszországban
Az OTP Garancia eladta szlovák érdekeltségeit a Groupamának
Kevesebb német cég ment tönkre 
Az EU-ra fogható a romló külker mérleg

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG