A magyar energiaszükséglet 40 százaléka származhat zöld energiából
Felhívta a figyelmet arra, hogy az Országgyűlésnek őszi ülésszakán kiemelten kell ezzel a kérdéssel foglalkoznia. A bioenergia alapanyagát termelők ugyanis csak akkor érezhetik magukat biztonságban, ha a parlament garantálja, hogy a termelők az energia célú felhasználásra szánt növények termőterülete után is megfelelő mértékű területalapú támogatást kapnak. Emellett garanciát kell kapniuk a termelőknek arra is, hogy az általuk megtermelt alapanyagot az erőművek, illetve a feldolgozó üzemek hosszú távon átveszik.
Az MSZP agrár- és vidékfejlesztési munkacsoportja ezért kezdeményezi azt, hogy az Országgyűlés őszi ülésszakán ötpárti egyetértéssel alkossanak olyan törvényeket, amelyek a termelői biztonságot hosszú távon garantálják. Utalt arra, hogy a bioenergetika fejlesztéséről az előző parlamenti ciklusban már négypárti egyetértés alakult ki.
Magda Sándor az MTI kérdésére válaszolva elmondta: számításaik szerint mintegy 1 millió hektáron lehetne termelni bioetanol-alapanyagot, azaz gabonát, valamint további 500-700 ezer hektáron biomassza-alapanyagot, azaz olyan fásszárú növényeket, amelyek aprítéka jó hatásfokkal elégethető az erre alkalmas erőművekben. Az országgyűlési képviselő szerint a bioenergia-alapanyagot termelő területeken tevékenykedő gazdálkodóknak a szokásos normatívánál mintegy 20-30 százalékkal magasabb területalapú támogatást kellene kapniuk.
Magda Sándor szerint az Európai Unióból az elkövetkező 7 évben - az új költségvetési időszakban mintegy 1.200-1.500 milliárd forintos támogatás nyerhető el a bioenergetikára. A nemzeti támogatás mértéke a vállalkozói önrészen felül 15 százalékos lenne.
Elmaradhat a sokk - emészthető a 80 dolláros olaj?