A Mol nem javasol osztalékot
A Mol az elmúlt két évben sem fizetett osztalékot. Utoljára 2008-ban, megelőző évi nyereségének 40 százalékát osztotta szét a részvényesek között, az egy részvényre jutó osztalék akkor 883 forint volt.
Az igazgatóság azt javasolja, hogy a részvényesek a magyar számviteli szabályok alapján készített 2010. évi nem konszolidált beszámolót 2.949 milliárd forint főösszeggel, 103,2 milliárd forint mérleg szerinti nyereséggel és 153 milliárd forint lekötött tartalékkal fogadják el. A nemzetközi számviteli szabvány (IRFS) szerint készült konszolidált mérleget 4.486 milliárd forint mérleg főösszeggel és 104 milliárd forint nettó eredménnyel javasolja az igazgatóság a részvényeseknek elfogadni.
Az igazgatóság 18 hónapra újra felhatalmazást kér a részvényesektől saját részvény megszerzésére. Az előző, a 2010. április 29-én tartott éves rendes közgyűlésen kapott felhatalmazás 2011. október végén lejár. A saját részvény többek között az esetleges akvizíciókhoz, az ösztönzési rendszerhez és a tőkeszerkezet optimalizálásához szükséges - magyarázza az igazgatóság.
A közgyűlésen a részvényesek döntenek az igazgatósági tagságáról lemondott Mosonyi György helyének betöltéséről. Az igazgatóság Világi Oszkárt, a csoporthoz tartozó pozsonyi Slovnaft a.s. igazgatóságának elnökét, vezérigazgatót javasolja a Mol igazgatósági tagságára 2011. május 1-től 2016. április 30-ig tartó időszakra. Ugyanakkor az igazgatóság azt javasolja, hogy a 2011. május 1-től 2016. április 30-ig tartó időszakra Mosonyi Györgyöt válasszák meg a felügyelő bizottság tagjává.
Az igazgatóság más személyi kérdésben is kéri a részvényesek döntését: Töröcskei Istvánt a felügyelő bizottság független tagjaként 2011. május elsejei hatállyal válasszák meg az audit bizottság tagjává. Az előterjesztésben szerepel az is, hogy az igazgatóság a munkavállalók képviseletében Puskás Sándort javasolja a felügyelő bizottság tagjává választani a közgyűlés napjától 2012. október 11-ig tartő időszakra. A Mol alapszabálya szerint egy részvényes, vagy részvényesi csoport sem gyakorolhat 10 százaléknál több szavazati jogot.
MTI