A műemlék nem lehet társasház?
A rendelet szerint - amely a kulturális örökség védelméről szóló törvényen alapul - a műemléki épületekkel kapcsolatban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal látja el az építésügyi hatóság feladatát. Vagyis a hivatal adja ki az építési- és a használatbavételi engedélyt is. Engedély nélkül csak olyan munkálatokat lehet végezni a védett épületeken, amelyek az élet- és vagyonbiztonság miatt azonnali beavatkozást igényelnek.
Műemlék épület - a törvény szerint - csak a hivatal engedélyével alakítható társasházzá. A rendelet kimondja, hogy a hivatal ezt két esetben tagadhatja meg. Az egyik az, amikor az állam azzal a feltétellel adta át az épületet az önkormányzatnak, hogy az nem alakítható társasházzá. A másik ok pedig az, amikor a társasházzá alakítással olyan helyzet állna elő, amely miatt az épület egységesesen használt terei megváltoznának.
A törvény szerint a műemlék épületek felújítását a hivatal elrendelheti, de ilyenkor az örökségvédelmi többletköltségek az államot terhelik. A mostani rendelet szerint a kötelező karbantartást meghaladó munkák tartoznak ebbe a körbe. A többletköltséget - indokolva és számlával igazolva - a befejezést követően 30 napon belül kell kérni a hivataltól. A kifizetés a jóváhagyást követő 60 napon belül történik.
3 milliárdért kelt el a Divatcsarnok