A munkaadói és munkavállalói oldal is megdöbbent
Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke a munkavállalók képviseletében az MTI-nek elmondta: a kormánydöntés híre megdöbbentette, mögötte szerinte az húzódik meg, hogy az SZDSZ az egykulcsos áfa politikai célkitűzésének alárendeli a praktikus megfontolásokat. Kifejtette: a kormány sajnálatos módon engedett az SZDSZ nyomásának. Ez egyúttal azt jelenti, hogy meghiúsul az a részeredmény is, amelyet az OÉT keddi ülésén elértek, hogy csökkenhetnének a munkavállalók járulékterhei. A munkavállalói járulék 1,5 százalékra emelése elfogadhatatlan a szakszervezetek számára - tette hozzá az elnök.
"Bár az OÉT ülésén nincs megállapodási kényszer, az érdekegyeztetés rendszerváltozást követő rendszerében nem emlékszem olyan esetre, hogy a kormány egy háromoldalú megállapodást ne képviselt volna a parlamentben" - emelte ki Wittich Tamás. Hozzátette: a kormány lépése precedensértékű, és nagy mértékben árt az érdekegyeztetésnek.
Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége főtitkára, az OÉT munkáltatói oldalának szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: a hír megdöbbentette, ám nem elsősorban a tartalma miatt, mivel a kormány döntése a munkaadói szervezeteket kevésbé érinti, mint a munkavállalói oldalt. Megjegyezte, hogy a kormány szerdai döntése az áfa-kulcs 15-ről 20 százalékra emeléséről elsősorban az élelmiszer-, az energia-, és a szolgáltatási szektorban működő vállalkozásokat érinti, és az 5 százalékpontos emelést a már amúgy is nyomott árak miatt a vállalkozások nem tudják érvényesíteni áraikban.
Elbukott a 17 és a 23 százalékos áfa-kulcs