Bármilyen hitelt is szeretnénk felvenni, nagyon sok tényezőre kell odafigyelnünk. A fizetendő teher nagyságát ugyanis a kamat mellett számos egyéb tényező is befolyásolja. Az első korrigáló tényező az összes előre felmerülő költség - ezek módosító hatását azonban nagyon jól kiszűrhetjük a THM-mel, azaz a Teljes Hiteldíj Mutatóval.
Különösen arra kell figyelmet fordítanunk, hogy mennyire tér el egymástól a megadott éves kamatláb és a THM. Ha ez a különbség viszonylag nagy, érdemes utánanéznünk a járulékos költségeknek.
Egy rövid példa: ha egy 12 hónapos személyi kölcsön meghirdetett éves kamatlába 18%-os, akkor ez alacsony költségeket vetít előre. De ha ehhez hozzákapcsolunk egy havi 0,5%-os kezelési költséget, akkor máris 33% feletti THM értéket kapunk, ami egyáltalán nem számít alacsonynak.
Az ilyen bújtatott megoldásokat könnyen észrevehetjük, ha vetünk egy pillantást a THM-re.
Van azonban egy másik tényező, amit szem előtt kell tartanunk. Itt sajnos nem lehet segítségünkre semmilyen hivatalos mérőszám, csak annyit tehetünk, hogy számolunk egy keveset.
A kritikus pont a futamidő megválasztása
Személyre szabott hiteltanácsadás és lebonyolítás Forduljon a Privátbankár szakértőihez! Részletek itt! |
1. A futamidő végére a felvett hitelösszeg hány százalékának megfelelő összeget fizetnénk ki
2. Egy konkrét hitelösszegnél a futamidő növelésével mennyire csökken a törlesztő részlet nagysága
Az 1. pont meghatározása nagyon egyszerű. Ha állandó havi törlesztő részletekkel fizetjük vissza a hitelt, akkor egyszerűen össze kell szorozni a havi törlesztő részletet a futamidővel, majd a kapott értéket elosztani a felvett hitel összegével.
Nézzünk egy példát: felveszünk 1 millió Ft hitelt 36 hónapra, 22%-os éves kamatlábbal, az egyszerűség kedvéért egyéb költséggel most nem számolunk.
Ekkor a havi törlesztő részletünk 38.190 Ft, ezt megszorozva 36-tal, 1.374.840 Ft-os eredményt kapunk, amit elosztunk 1.000.000-val (felvett hitelösszeg) és így megkapjuk az 1,374840-es végeredményt, azaz 137,48%-ot. Tehát 3 év alatt 374.840 Ft többletet (kamatot) fizettünk a banknak.
A 2. pont meghatározásánál segítségül hívhatjuk a bankok által kiadott törlesztő részlet táblázatokat, amiben szerepelnek az egyes futamidőkhöz tartozó törlesztő részletek. Itt egyszerűen azt kell megfigyelnünk, hogy a futamidő növekedésével meddig csökken olyan mértékben a havi törlesztő részlet, ami még értékelhető-érezhető.
A fenti hitelt pl. 48 hónapos futamidőre hosszabbítva a törlesztő részlet 31.506 Ft-ra csökken. Így viszont a felvett hitelre már 512.288 Ft-os, azaz 51,23%-os többletet fizetünk. Mindenki maga döntheti el, hogy megéri -e neki ez a futamidő-hosszabbítás.
A gondok akkor kezdődnek, amikor hosszabb hitelekkel kezdünk számolgatni - márpedig a lakáshiteleket nem 1-2 évre szokás felvenni.
Az összes lakáshitel összehasonlítása
A cikk folytatása: Lakáshitelek hálójában >>
( 1 ) | ( 2 ) | ( 3 ) | ( 4 ) | következő >> |