Alapvetően a nemzetközi hangulat befolyásolhatja ma a forint sorsát, mivel fontosabb adatközlés ma nem lehet. A hazai fizetőeszköz erősödéssel kezdte a napot, a 294,44 forintos euró egy hete nem látott szint a bankközi devizapiacon, a svájci frankkal szemben a forint 237,51-el kezdett, az árfolyam a múlt heti 240-es helyett most 238 forint körül ingadozik.
A piac megint Európára figyel, úgy tűnik a német-francia tandem optimizmusra adhat okot, Angela Merkel és Nicolas Sarkozy ugyanis a hónap végén csomagtervet mutat be az európai adósságválság megoldására. A két vezető ismételten hangsúlyozta, hogy kiállnak a közös valuta mellett és megvédik azt.
Az forint "erős kezdése" bizakodásra adhat okot, az árfolyam az euróval szemben többször is 300 fölé került a múlt héten, de tartósan nem tudott ott maradni. Magyarország irányába a befektetői bizalom megingott, a CDS-felárunk újra emelkedésnek indult, visszakerültünk a 10 legkockázatosabb állam közé és piaci berkekben töben tudni vélik, hogy közel vagyunk egy újabb leminősítéshez, amivel Magyarország a befektetésre nem ajánlott, ún. bóvli kategóriába kerülhet.
Karsai Péter, a Commerzbank munkatársának értékelése
EUR/HUF (293,00 – 296,00): Pénteken felröppent a hír, hogy még aznap érkezni fog a magyar állampapírok besorolásrontása, vagy leminősítése, de a pletyka nem bizonyult valósnak, így 296 után 298,50-ig gyengült a forint, de a nap végére újra 296 alá korrigált az EUR/HUF árfolyama. Jó hír a régióban, hogy a lengyel választást jó eredménnyel zárták az eddigi kormánypártok, ezért nem lesz szükség időigényes hatalomátvételre; így nem csoda, hogy a zloty jól szerepel, felülteljesítve a térségbeli többi devizát. A francia elnök és a német kancellár tegnapi találkozójának pozitív fogadtatása volt, sok konkrétum ugyan nem hangzott el, csak tervek, de a felek egyetértése mindenképpen bizalomépítő. Mindezek mellé kiugróan szépre sikeredtek az augusztusi német külkereskedelmi számok. A legfontosabb kereskedőpartnerünk exportja 1,1 százalék helyett 3,5 százalékkal növekedett, sőt az előző havi értékeket is felfelé korrigálták. A germán import augusztusban stagnált ugyan, de a júliusi számokat 0,8 százalékkal felfelé korrigálták, ami összességében annyit jelent, hogy Németország növekedése a várakozásokhoz képest remélhetőleg kevésbé fog lassulni. A fenti két hír arra volt elegendő, hogy a pénteki 298-as kurzusok helyett 295-re erősödjünk. Ma nem számítunk izgalmas kereskedési napra, mivel a mai ünnepnap az USA-ban, Kanadában és Japánban is.
EUR/USD (1,3430 – 1,3530): A Merkel-Sarkozy találkozón sikerült olyan megállapodásra jutni a feleknek, ami képes valamelyest megnyugtatni a kereskedőket. A közös sajtótájékoztatón a felek leszögezték: közös, összehangolt program keretében feltőkésítik az európai bankokat, aminek határideje három hét, így a kész akcióterv meglesz, mire elkezdődik a november elejei, Cannes-ban tartandó G20-as csúcstalálkozó. Az eurozóna adósságválságát, illetve a görög válságmenedzselést is érintették a berlini találkozón, és a beszámoló szerint október végére lesz egy olyan csomag, ami tartós megoldást fog jelenteni az eladósodott országoknak. Jó hangulatot teremtett az eltökéltséget sugalló Merkel-Sarkozy találkozó, a hajnali 1,3350-es EUR/USD árfolyam ma reggelre már nincs messze a 1,35-ös szinttől, az USD/HUF árfolyam pedig 219 alatti értékeket mutat.
CHF/HUF (236,00 – 239,00): Tartja magát az 1,24-es EUR/CHF árfolyam, és eközben az EUR/HUF 295 közelébe erősödött, így a CHF/HUF keresztárfolyam 238 alá tudott csökkenni.
Privátbankár