
A brit kormányfő szerint először a kockázatok "jelentős mértékű" alulárazásának jelenségére kell válaszolni. Jelenleg a kockázat szükséges átárazása folyik, de egyes piacok eközben nem működnek, és a hitelek hozzáférhetősége korlátozottá vált.
Ha a problémák megnyilvánulási formája a kockázat alulárazása volt, akkor az ebből jelentkező gondok jelentős részének az átláthatósági deficit a forrása. Ezzel foglalkozniuk kell a könyvvizsgálóknak, a hitelminősítőknek, és a szabályozói előírásokat is meg kell nézni, írta Brown a londoni gazdasági napilapban.
A brit miniszterelnök szerint a másik nagy kérdés a piacok fokozódó összekapcsolódása, ami azzal a követelménnyel jár, hogy az egyes országoknak "robusztus és hatékony", határokon átnyúló válságkezelési rendszereket kell meghonosítaniuk.
A jegybankok már tettek összehangolt lépéseket az ilyen rövid távú problémák kezelésére; most a nemzetgazdasági szintű szabályozói keretek megerősítése mellett a nemzetközi együttműködés erősítésére is szükség van, írta a kormányfő.
Brown szerint ugyanis miközben globális vállalatok a tőkével együtt a kockázatokat is szabadon áramoltatják a határokon át, az e cégeket felügyelő és szabályozó szervezetek jórészt megmaradtak a nemzeti keretek között.
A világban nincs hatékonyan működő korai figyelmeztető rendszer, és nincs olyan közös megközelítési mód sem, amellyel kezelni lehetne a komoly globális piaci felfordulásokat. A mostani problémák közül sokat már előre azonosítottak ugyan, de nem történtek ellenlépések, írta a brit kormányfő, aki szerint egyértelműbb, nagyobb hatósági jogkörökkel felruházott felügyeleti szervre van szükség. Brown szerint a szabályozó hatóságoknak lehetővé kell tenni a határok átlépését, elemzések és információk cseréjével, és az együttműködésre alapuló válságkezeléssel.
E reform középpontjában a kormányfő szerint a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) kell állnia. Az IMF-et még a nemzeti, és nem a globális gazdaság korszakára építették ki, helyi szintű fizetési válságok, és nem globális tőkeáramlások kezelésére.
Ahhoz, hogy az új érában is hatékonyan működhessen, az IMF-et ugyanolyan függetlenné kell tenni, mint a jegybankokat, és felelősségi körébe kell utalni a világgazdaság felügyeletét, a piacok informálását és "oktatását", és a rendszerszintű átláthatóság érvényesítését.
Emellett együtt kellene működnie más globális felügyeleti szervekkel, mint például a Nemzetközi Fizetések Bankjával (BIS), megteremtve azt a korai figyelmeztető rendszert, amelyre a pénzügyi szektorban fellépő veszélyes folyamatok miatt van szükség, írta pénteki cikkében a brit kormányfő. Brown szerint mind többen tekintik a globalizációt lehetőség helyett fenyegetésnek, azonban ha a világ visszatér a protekcionizmushoz, az csak fokozná a jelenlegi visszaesés hatásait.
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta
Ázsiai pénz menti meg a világot
Hárítjuk a hitelválságot
Köszönetet mondhatunk a reformoknak? Nem sérülünk
Bedőlhetnek a magas kockázatú jelzáloghitelek?
MTI