1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit miniszterelnök szerint a világgazdaság több mint egy évtizede nem élt át olyan megpróbáltatást, mint most, aminek az egyik fő oka a kockázatok piaci alulárazása
A brit miniszterelnök szerint a világgazdaság több mint egy évtizede nem élt át olyan megpróbáltatást, mint most, aminek az egyik fő oka a kockázatok piaci alulárazása, és a világgazdaságban még mindig nem működnek megfelelő, határokon átnyúló előrejelző és szabályozó rendszerek.

Brown a pénteki Financial Timesban megjelent cikkében azt írta: a mind magasabb megtérülésre játszó befektetők alulárazták a kockázatot számos piacon, különösen az összetett származékos termékek piacán. A hitelkockázatokat áthárították azokra, akik azokat a legkevésbé értik, és az ebből eredő jelenlegi felfordulás több olyan nagy kérdést is felvet, amelyekkel a politikai döntéshozóknak kell foglalkozniuk világszerte, írta Brown.

A brit kormányfő szerint először a kockázatok "jelentős mértékű" alulárazásának jelenségére kell válaszolni. Jelenleg a kockázat szükséges átárazása folyik, de egyes piacok eközben nem működnek, és a hitelek hozzáférhetősége korlátozottá vált.

Ha a problémák megnyilvánulási formája a kockázat alulárazása volt, akkor az ebből jelentkező gondok jelentős részének az átláthatósági deficit a forrása. Ezzel foglalkozniuk kell a könyvvizsgálóknak, a hitelminősítőknek, és a szabályozói előírásokat is meg kell nézni, írta Brown a londoni gazdasági napilapban.

A brit miniszterelnök szerint a másik nagy kérdés a piacok fokozódó összekapcsolódása, ami azzal a követelménnyel jár, hogy az egyes országoknak "robusztus és hatékony", határokon átnyúló válságkezelési rendszereket kell meghonosítaniuk.

A jegybankok már tettek összehangolt lépéseket az ilyen rövid távú problémák kezelésére; most a nemzetgazdasági szintű szabályozói keretek megerősítése mellett a nemzetközi együttműködés erősítésére is szükség van, írta a kormányfő.

Brown szerint ugyanis miközben globális vállalatok a tőkével együtt a kockázatokat is szabadon áramoltatják a határokon át, az e cégeket felügyelő és szabályozó szervezetek jórészt megmaradtak a nemzeti keretek között.

A világban nincs hatékonyan működő korai figyelmeztető rendszer, és nincs olyan közös megközelítési mód sem, amellyel kezelni lehetne a komoly globális piaci felfordulásokat. A mostani problémák közül sokat már előre azonosítottak ugyan, de nem történtek ellenlépések, írta a brit kormányfő, aki szerint egyértelműbb, nagyobb hatósági jogkörökkel felruházott felügyeleti szervre van szükség. Brown szerint a szabályozó hatóságoknak lehetővé kell tenni a határok átlépését, elemzések és információk cseréjével, és az együttműködésre alapuló válságkezeléssel.

E reform középpontjában a kormányfő szerint a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) kell állnia. Az IMF-et még a nemzeti, és nem a globális gazdaság korszakára építették ki, helyi szintű fizetési válságok, és nem globális tőkeáramlások kezelésére.

Ahhoz, hogy az új érában is hatékonyan működhessen, az IMF-et ugyanolyan függetlenné kell tenni, mint a jegybankokat, és felelősségi körébe kell utalni a világgazdaság felügyeletét, a piacok informálását és "oktatását", és a rendszerszintű átláthatóság érvényesítését.

Emellett együtt kellene működnie más globális felügyeleti szervekkel, mint például a Nemzetközi Fizetések Bankjával (BIS), megteremtve azt a korai figyelmeztető rendszert, amelyre a pénzügyi szektorban fellépő veszélyes folyamatok miatt van szükség, írta pénteki cikkében a brit kormányfő. Brown szerint mind többen tekintik a globalizációt lehetőség helyett fenyegetésnek, azonban ha a világ visszatér a protekcionizmushoz, az csak fokozná a jelenlegi visszaesés hatásait.

A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta
Ázsiai pénz menti meg a világot
Hárítjuk a hitelválságot
Köszönetet mondhatunk a reformoknak? Nem sérülünk
Bedőlhetnek a magas kockázatú jelzáloghitelek?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG