Országszerte nyolc olyan választókerület van, ahol az első forduló után 10 százaléknál kisebb az első és a második helyen végzett jelölt közti különbség, három a fővárosban, öt vidéken.
Az 57 választókerületből 56-ban a Fidesz-KDNP jelöltje áll az élen, egyedül Budapesten, a 20-as választókerületben előzi meg Tóth József (MSZP) Spaller Endrét (Fidesz) 2234 szavazattal. A szocialista jelölt 44,71 százalékot, a pártszövetség jelöltje 36,37 százalékot ért el. E nyolc, viszonylag szorosabbnak nevezhető választókerület közül ebben az egyben áll második helyen a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje, ötben a szocialistáké, kettőben a Jobbiké.
A Fidesz-KDNP pártszövetség a területi listás eredménnyel együtt már 206 mandátumot szerzett, (a kormányzóképes többséghez 194 kellett), míg a kétharmados többséghez összesen 258 mandátumra van szüksége. Az MSZP eddig 28, a Jobbik 26, az LMP 5 mandátumhoz jutott. |
Az öt vidéki választókerület közül - ahol 10 százaléknál kisebb a különbség - az első és a második helyezett között háromban jobbikos, kettőben szocialista jelölt áll a második helyen.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 7-es választókerületben 2007 szavazattal nyert Tamás Barnabás, a Fidesz jelöltje a jobbikos Endrésik Zsolt előtt, aki mindössze 78 vokssal szerzett többet a szocialista Szitka Péternél. k. Csongrád megye 3-as választókerületében a Fidesz jelöltje, Bohács Zsolt József 2540 szavazattal előzte meg a szocialista jelöltet, Botka Lászlót. Csongrád megye 1-es választókerületében Bodó Imre (Fidesz-KDNP) 2857 szavazattal gyűjtött többet az MSZP-s Ujhelyi Istvánnál.
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
Országszerte 29 - 14 fővárosi és 15 vidéki - választókerületben alakult ki az első forduló után 10 és 20 százalék közötti különbség az első és a második helyezett között. E 29 választókerület közül szocialista jelölt áll a második helyen 14 fővárosi választókerületben, valamint 9 vidékiben. Öt vidéki választókerületben jobbikos, egyben pedig a független Molnár Oszkár végzett a második helyen.
Fordulópont Második fordulót azokban a választókerületekben tartanak, ahol a szavazásra jogosultak fele elment szavazni, de egyik jelölt sem kapta meg a szavazatok több mint a felét. Itt azonban csak azok indulhatnak, akik az első fordulóban megszerezték a szavazatok legalább 15 százalékát, de az első három legtöbb szavazatot kapott jelölt mindenképpen indulhat. A második forduló akkor érvényes, ha a választásra jogosultak több mint negyede szavaz, s az a jelölt lesz képviselő, akire a legtöbb szavazatot adták le. |
Az összesen 32 fővárosi választókerület közül az első fordulóban 11 helyen szerzett mandátumot a Fidesz, így 21 egyéni képviselői helyért folyik tovább a versengés a második fordulóban. Ebből 20 választókerületben végzett első helyen a fideszes jelölt, egy helyen pedig a szocialista. Vidéken az összesen 144 egyéni választókerületből 106 helyen dőlt el a képviselői hely sorsa, mindet a Fidesz-KDNP szerezte meg. A vidéken országszerte még fennmaradó 36 egyéni választókerületben rendeznek második fordulót.
Vannak megyék, ahol minden egyéni képviselői hely elkelt az első fordulóban. Ilyen a 7 Győr-Moson-Sopron megyei, a 9 Hajdú-Bihar megyei, a 6 somogyi, az 5 tolnai, az 5 Vas megyei, a 7 veszprémi és az 5 zalai egyéni mandátum, amelyeket kivétel nélkül a Fidesz-KDNP nyert el.
Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?
Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok
Hajnalban ért véget a botrányos választás
Magyarország: jobbra át!
52 mandátum kell még a Fidesz-kétharmadhoz
Mesterházy kihívta Orbánt
Orbán: életem legnagyobb feladata előtt állok
MTI, Privátbankár