1p
Az arany ára rekord magasságban tanyázik: most unciánként 900 dollárnál is többet adnak érte, mert kezd elfogyni.
Az arany ára rekord magasságban tanyázik. A nemesfém több ezer éve áll az emberiség érdeklődésének középpontjában, most unciánként 900 dollárnál is többet adnak érte. Nagyot lendített a világ felfedezésén, és egyszer megrengette Amerika gazdaságát, amikor egy hajónyi süllyedt el belőle

A legutóbbi rekordmagasságú árszintek jól illeszkednek a 2001. áprilisa óta tartó emelkedő trendbe. Az elemzők magyarázata szerint a bikapiac egyrészt a lassuló amerikai gazdaságnak köszönhető, másrészt pedig annak, hogy a nemesfémből egyre kevesebbet sikerül kitermelni.

A World Gold Council elemzője, George Milling-Stanley a LiveScience-nek elmondta: az arany fordítottan korrelál a dollárral. Gazdasági vagy politikai zűrzavar esetén ez a nemesfém nyújt biztos menedéket a tőkének.

A baj az, hogy az egyébként is igen ritka aranyból egyre nehezebb újabb mennyiségeket kitermelni. A bányászok manapság ritkábban akadnak gazdag aranytelérekre, mint régebben. Még a nagy bányászati társaságok is legfeljebb kis kiterjedésű, hamar kimerülő lelőhelyek feltárásában reménykedhetnek. Bár több mint 60 országban bányásznak aranyat, a becslések szerint mindössze 167,600 tonnányit termeltek ki eddig mindösszesen a történelem során. Összehasonlításképp: vasércből évente 999 millió tonnát bányásznak évente.

Az aranyhoz tehát egyre nehezebb hozzájutni, új bányák nyitásáról nem sok hírt hallhattunk az elmúlt években. Miközben új felfedezésekről senki sem tud beszámolni, a kereslet egyre nő – és egyre nő az arany ára is. Mindazonáltal az inflációt is figyelembe véve az árszint korántsem olyan magas, mint amilyennek látszik.

A kitermelt arany nagy részéből ékszer készül. Felmérések szerint 2006-ban az éves mennyiség 84 százalékát használták fel ékszerekhez és műalkotásokhoz.

Az arany vegyjele (Au) a latin aurum szóból ered, ami ragyogó hajnalt jelent. Ha az aranyat nikkellel vagy palládiummal ötvözik, színe fehérré változik.
Az arany nem csak szépsége miatt vonzó, számos szokatlan tulajdonsága van, ami miatt jó hasznát lehet venni. A tiszta arany viszonylag puha, állaga hasonló a vörösrézhez. Az egyik legjobban megmunkálható és alakítható fém. Csak a réz és az ezüst vezeti jobban a hőt és az elektromosságot. Ráadásul az arany különlegesen ellenálló a korrózióval szemben. Egyedül a ciános oldat képes oldani a nemesfémet.

Az arany különleges tulajdonságai miatt számos iparág elengedhetetlen alapanyagává vált: használják számítógép-alkatrészekben, kommunikációs berendezésekben, űrhajók és sugárhajtású gépek hajtóművében. Az űrhajósok sisakjának átlátszó rostélyát is vékony aranyréteggel vonják be.

Az ősi civilizációk kézművesei sírok díszítésére, ékszerek és kis szobrok készítésére használták az aranyat. A legrégebbi ismert aranyból készült tárgyak Bulgáriában kerültek elő egy temetkezési helyről, melyeket Kr. e. 4400 évvel készítettek az ősi trákok. Azóta világszerte számos társadalom használta az aranyat ékszerként és pénzként. Pénzügyekben betöltött szerepe olyan fontos volt, hogy jelentős tényezőként szerepet játszott az Újvilág felfedezésében is.

Az 1800-as években az Egyesült Államok és számos más ország is az aranyalapú pénzrendszert működtette, ami a dollár értékének az arany- és ezüstkészletekhez való igazítását jelentette. A rendszer Amerikában akkor dőlt össze, amikor az SS Central America nevű hajó 3 tonnányi arannyal a fedélzetén elsüllyedt Dél-Karolina partjainál, 1857-ben. A veszteség nagyot ütött az amerikai gazdaságon, hatása egészen a polgárháborúig elhúzódott.

1900-ban a Gold Standard Act az aranyhoz kötötte a dollár értékét, ez a törvény azonban nem volt hosszú életű. 1933-ban Franklin D. Roosevelt törvényen kívül helyezte az arany magántulajdonban történő tartását, a törvény alól csak az ékszerek képeztek kivételt.

Az 1946-ban életbe lépett Bretton Woods-i rendszer (amely megalapozta a pénzügyi kapcsolatokat a világ vezető ipari államai között) engedélyezte a különböző országok kormányainak, hogy aranyat adjanek el az Amerikai Egyesült Államok kincstárának unciánként 35 dollárért. 1971-ben azonban Nixon elnök felfüggesztette a rendszert, és hivatalosan is megszüntette az aranyalapot. Azóta a világ országainak valutái formálisan sincsenek az aranyhoz kötve.

Bár a jelenlegi 900 dollár körüli unciánkénti árfolyam mellett a lélektani határnak számító 1000 dolláros árfolyam még baljósabban hangzik, Milling-Stanley rámutatott: a számok csalókák. A korábbi 850 dolláros rekord 1980-ban számos különleges körülmény egybeesésének eredménye volt – mondta el a szakértő. Ezek között szerepelt az infláció, a 40 éve halmozódó befektetések, valamint a felismerés, hogy Jimmy Carter egy meglehetősen gyenge elnök. Az azóta eltelt 28 év inflációját és a dollár gyengeségét is figyelembe véve az arany árának unciánként 2200 „mai” dollárig kellene felszöknie, hogy a szint megegyezzen az 1980-as csúccsal – állítja a szakértő.

Száguld az aranyár, ki tudja, hol áll meg
A dollárt lehúzta, az aranyárat felnyomta Bernanke
A recessziós fenyegetés az arany felé tereli a befektetőket (hanganyag)
Csúcson az aranyár, jön fel a platina is
Aranylövés az infláció ellen

LiveScience
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG