
Az euró több mint fél százalékos erősödéssel 0,90 font felett volt este, de a hétfői kereskedés korábbi szakaszában mértek 0,9150 fonthoz közeli árfolyamot is.
A font lemorzsolódása jó ideje szinte folyamatos. Az euró egysége az 1999-es indulás napján még csak 0,71 fontot ért, és a font másfél éve még 2 dollár felett járt.
A hétfői újabb eladási hullám előzménye az a hétvégi hír volt, hogy szinte teljesen ledolgozta még alig néhány hete is jelentős támogatottsági hátrányát az 1997 óta kormányzó brit Munkáspárt. A Labour a legfrissebb közvélemény-kutatás alapján akár hatalmon is maradhat a tavasszal esedékes parlamenti választások után, de abszolút többsége a többi alsóházi frakció összlétszámához képest jó eséllyel nem lenne.
.jpg)
A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államháztartási deficit a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben, független londoni elemzők prognózisai szerint azonban a valós hiány közelebb lesz a 14 százalékhoz.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor´s az idei brit pénzügyi év költségvetésének bejelentése után stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - "AAA" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi államháztartási folyamatok korrekciója nélkül a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.
A Financial Times éppen hétfőn közölt elemzése szerint a piac a hitelminősítőket megelőzve már "leminősítette" Nagy-Britanniát, a brit kormánykötvények befektetői ugyanis olyan hozamokat várnak el, amelyek az elit "AAA" besorolásnál gyengébb osztályzatú államadósok kötvényeire jellemzők.
A piac már "leminősítette" Nagy-Britanniát
Borúra derű Kelet-Európában
Javítottak a lett kilátásokon
Mennybe megy, aki elhozza nekünk az eurót
MTI