Richard Lambert a Reform Club nevű londoni politikai-gazdasági vitafórum tagjai előtt tartott beszédében azt mondta: "a hanyagul odavetett szalagcímeknek" és "a meggondolatlan riportoknak" az a kockázatuk, hogy "nagyon veszélyes önmegvalósító próféciákká válnak".
Lambert - a Financial Times volt vezető szerkesztője - szerint a sajtóban megalapozatlan pletykák keringtek "bajban lévő intézményekről", drámai hangvételű sztorik terjedtek forrásmegjelölés nélküli idézetekkel, amelyek megriasztották a bankszámla-tulajdonosokat.
A CBI vezetője szerint ebben a helyzetben elvárható lett volna, hogy a brit sajtópanaszügyi bizottság (PCC) ajánlásokat adjon ki a gazdasági újságírók különleges felelősségéről, de "a PCC természetesen sehol nem volt".
Lambert a Financial Times szerdai ismertetése szerint kikelt az olyan jellegű újságírás ellen, amelynek művelői megírják, hogy "ABC bank bajban van ... (és mivel) XYZ bank is ugyanabban az üzleti szférában tevékenykedik, névtelen elemzők szerint ez lesz a következő, amelyik bajba kerül".
A CBI vezetője elmondta: saját kollégái közül is volt olyan, aki nemrég sírva jött be dolgozni, mert olvasott reggel egy elnagyolt sztorit a bankjáról, és azt hitte, hogy szerény megtakarításai odavesztek. Lambert szerint ez a fajta újságírás "egyszerűen megbocsáthatatlan".
A Brit Iparszövetség vezérigazgatója felszólította az újságírókat: ellenőrizzék értesüléseik minőségét és pontosságát, és kerüljék az olyan szavakat, mint a "pánik", a "rettegés" és a "káosz".
Hozzátette: az újságírók "mutathatnának valamelyes alázatot", amikor bankvezetőket, felügyeleti szerveket és politikusokat bírálnak, mivel közülük is "meglehetősen kevesen írtak (korábban) bármit arról, hogy mi következik".
Megfeleződött a BUX január óta
Nálunk is nagyobb bajban van Lettország
Sólyom: lelki támasz is kell a válságban
Összeroppant a világkereskedelem?
Nagyobb esélyt adnak a részvénypiaci feltámadásnak
MTI