A segélyek további folyósítását kérik a palesztinok
A Palesztin Hatóság március óta nem tudja kifizetni 165 ezer közalkalmazott bérét, ami elégedetlenségekhez, közvetve a közel-keleti feszültség fokozódásához vezethet. A pénzügyi nehézségekhez az is hozzájárult, hogy a helyi és nemzetközi bankok is elfordultak a Palesztin Hatóságtól, attól tartva, a terrorizmusellenes harc jegyében Washington ellenük is büntetőintézkedéseket foganatosíthat.
Iszmáil Haníje miniszterelnök azt kérte az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország alkotta közvetítő csoporttól, hogy vizsgálja felül a közvetlen segélyek felfüggesztésére vonatkozó döntést. Az újságíróknak nyilatkozó palesztin kormányfő a kvartetthez intézett üzenetében egyúttal arra hívott fel, hogy vessenek véget az amerikai kormány "politikai tekintélyuralmának".
A palesztin elnök és a miniszterelnök a közel-keleti kvartett keddi, New York-i tanácskozása előtt fogalmazta meg üzenetét. A négyek a Hamász vezette palesztin kormánnyal kapcsolatos álláspontjukról terveztek egyeztetni. A nyugati hatalmak és Izrael azért utasítják el a kapcsolatokat az új palesztin kormánnyal, mert a Hamász nem hajlandó letenni a fegyvert és elismerni Izrael létezési jogát.
Az EU, a palesztinok legfőbb támogatója, amely korábban évente 500 millió euró segélyt nyújtott, valamint az Egyesült Államok arra hivatkozva felfüggesztette a közvetlen segélyezést, hogy a Hamász terrorcsoport. A kapcsolatok hiánya értékelők szerint a nyugati kormánysegélyek végleges beszüntetéséhez vezethet.
USA: támogatás helyett új egészségügyi program