Ötből négyen szabályt sértenek
A cégek jelentős része a hatósági előírások kijátszásával, bejelentés nélküli munkaerővel, a védelmi előírások mellőzésével próbál versenyelőnyhöz jutni a tisztességes vállalkozások ellenében. Ezért hasznos és ajánlatos az ilyen cégekkel szembeni óvatosság. A feketelista.hu portál a munkaügyi szabálysértésekkel együtt egyszerre tizenegy hatóság hivatalos elmarasztalását ismerteti friss összeállításában.
A több tízezer vizsgálatról készült első félévi jelentés összegezéséből kiderül, hogy az év első felében összesen 10 466 munkáltatónál végeztek munkavédelmi ellenőrzést, és 83,6%-uknál tapasztaltak szabálytalanságot. a hatóságok.
Az esetek körülbelül felénél a munkavállalók veszélyeztetése miatt az intézkedések azonnali végrehajtását kellett elrendelni. Munkaügyi ellenőrzésre 11 481 munkáltatónál került sor, és az esetek 42 százalékánál állapítottak meg jogsértést. Feketén foglalkoztattak például 7476 dolgozót. A bejelentés nélküli foglalkoztatásban a vagyonvédelmi szakma megelőzi az építőipart és a vendéglátást is. Az utóellenőrzések során többször tapasztalható, hogy a munkáltató adószámát az adóhatóság felfüggesztette, vagy a társaság felszámolás alatt áll, a felszámoló a cég irataival nem rendelkezik, így a határozatban foglaltakat sem tudja végrehajtani. Magyarul: a hitelező tehát futhat a pénze után.
Feketelista a munkavédelem megsértőiről
A munkaügyi hatóság ez év augusztus 31-ével – a hatósági nyilvántartásra vonatkozó módosított jogszabályoknak megfelelően – törölte a honlapjáról az összes munkaügyi szabálysértő vállalkozás adatait. Mindenki tiszta lappal indul tehát, gondolnánk, ám a törlés nem vonatkozik a munkavédelmi bírságokra, ezeket továbbra is csak a határozat meghozatalától számított két év eltelte után törlik. A listán ennél hosszabb ideig nem szerepelhet a cégek neve és a kirótt bírság összege. Sokan fellélegeznek, nevük lekerül a szégyentábláról.
Új szabályok szerint A feketelista.hu így már új szabályok szerint készítette el összeállítását, mivel a korábbi büntetőhatározatokat törölték, most nem található olyan cég, amely neve mellett húsz-huszonöt elmarasztalás szerepel. Egyes társaságoknak azonban két év alatt is „sikerült” már négy-öt elmarasztalást és több millió forint bírságot „összegyűjteni”. A cégformáknak megfelelően a listán a korlátolt felelősségű társaságok szerepelnek a legnagyobb számmal, ám hogy a részvénytársaságok sem "angyalok", jelzi, hogy az ötszázas névsorban hatvanszor fordul elő a nevük. És hogy a kisebbek se maradjanak ki, harminchat betéti társaság neve is feltűnik. |
A bírságok nagyságát tekintve a kétes dicsőségű első helyre a gödi székhelyű CU Elektronics Europe Kft. került. Két év alatt háromszor marasztalta el a munkaügyi hatóság, és összesen 9,7 millió forintra büntette. A büntetés nagyságát tekintve hatmillió forint bírásággal második helyezett a dunaújvárosi DARUSIN Ipari Gyártó, Szerelő és Szolgáltató Kft. „Mellékesen” az Egyesített Feketelista kimutatása szerint a céggel szemben az elmúlt négy évben hétszer indult adóvégrehajtás. A képzeletbeli „dobogó” harmadik fokára egyenként összesen 5,8-5,8 millió forint munkavédelmi elmarasztalással a jászberényi Jász-Plasztik Kft. és a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. állhatott. A fővárosi Szegedi út 35–37. szám alatt bejegyzett MASZ M6 Kft. alig marad le mögöttük ötmilliós bírságával. „Pontszerzős” helyre kerültek 4,5-4,5 milliós munkavédelmi bírsággal a kozármislenyi címen működő Balogh és Vidákovics Szolgáltató és Kereskedelmi Kft., a pécsi Elvgép Épületgépész és Villamos Közkereseti Társaság, valamint a budapesti Médialog Logisztikai Zrt.
Élmezőnyben a Dunaferr
Ha eltekintünk a bírság nagyságától és az elmarasztalások számát nézzük, akkor egyértelműen az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. vezet; hatszor sújtották munkavédelmi bírsággal. Négy-négy elmarasztalással szerepel a listán a herendi „KER-AKTIV” Kft., a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., valamint a nyíregyházi Fémszerkezet Építő és Szerelő Kft.
Kevesebb a munkabaleset
A munkaügyi hatóság összesítése kedvező megállapításokat is tartalmaz. Az első félévben összesen 7343 munkabalesetet regisztráltak, a legkevesebbet az elmúlt öt esztendőben. (2007 első félévében 9487 baleset történt.) Ennek arányában a halásos munkabalesetek száma is 65-ről ez évben 41-re mérséklődött. A legtöbb munkabaleset (1823) a Pest megyét és Budapestet magában foglaló közép-magyarországi régióban történt. Közép-Dunántúlon 1047, Észak-Magyarországon 969, Nyugat-Dunántúlon 914, Észak-Alföldön 855, Dél-Dunántúlon 805 és Dél-Alföldön 790 munkabalesetet regisztráltak.
Privátbankár