A szavazás helye és módja
Mindenki a lakóhelye szerint kijelölt, az Értesítőn feltüntetett szavazókörben szavazhat, illetve:
- kérhet mozgóurnát - részletek>>>
- szavazhat egészségügyi, szociális, büntetés-végrehajtási, stb. intézményben - részletek>>>
- külföldön - részletek>>>
- lakóhelyétől eltérő településen - részletek>>>
Szavazni csak személyesen lehet. A szavazatszámláló bizottság először megállapítja a választópolgár személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben (bár az Értesítő bemutatása nem feltétele a szavazásnak, mégis javasoljuk, hogy a szavazatszámláló bizottság munkájának meggyorsítása érdekében azt vigye magával). A személyazonosság és a lakcím igazolására a következő, érvényes igazolványok alkalmasak:
- a lakcímet tartalmazó személyazonosító igazolvány vagy
- lakcímigazolvány ÉS
- személyazonosító igazolvány vagy
útlevél vagy
2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély
Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottságtól megkapja a szavazólapokat és a borítékot. A szavazólapokat a választópolgár jelenlétében lebélyegzik. A szavazólapok átvételekor a választónak alá kell írnia a névjegyzéket.
A szavazásához szavazófülke áll rendelkezésére, amelyben kitöltheti a szavazólapokat. Érvényesen szavazni csak a hivatalos szavazólapon szereplő jelöltre, listára lehet. Jelöltre/listára szavazni a jelölt/lista neve feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet (x jel vagy + jel). Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem vehető figyelembe.
Érvénytelen az a szavazólap, amely
- nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal,
- a törvényben meghatározottnál több szavazatot tartalmaz.
Érvénytelen az a szavazat, amelyet
- érvénytelen szavazólapon adtak le,
- nem a jelölt neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal adtak le (x jel vagy + jel),
- kiesett jelöltre adtak le.
A szavazat érvényességét – ha az egyéb feltételeknek megfelel – nem érinti, ha a szavazólapon bármilyen megjegyzést tettek, a jelöltek sorrendjét megváltoztatták, a jelölt nevét kihúzták, illetve nevet hozzáírtak.
Végezetül a szavazólapokat a borítékban vagy a nélkül az urnába kell helyezni a szavazatszámláló bizottság előtt. A választópolgár döntése, hogy szavazatát borítékban, vagy anélkül adja le.
Ha a választópolgár a borítéknak az urnába helyezése előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, helyébe új lapot ad ki, és ezt a tényt a jegyzőkönyvben rögzíti. A bizottság a rontott szavazólap helyett új lapot személyenként csak egyszer adhat ki.
További választási tudnivalók:
Mikor van kampánycsend?
Ellenőrzi valaki, hogy mennyit költenek a pártok?
Kik indulhatnak a választásokon?
Kik szavazhatnak a választásokon?
A választás folyamata a jelöltállítástól a végeredményig
Szavazás mozgóurnával
A választási plakátok elhelyezése és eltávolítása
Szavazás a lakóhelytől távol
Szavazás külföldön
Forrás: valasztas.hu