A több olaj még nem megoldás
Sakib Helil OPEC-elnök az algériai rádiónak azt is mondta, hogy az olaj árának változását nem lehet megjósolni. "Csak azt tudom mondani, hogy az árak magasak maradnak az év végéig is" - jelentette ki, de hozzátette: nem gondolja, hogy hordónként 200 dollárt érnének el a közeljövőben.
A hét végén, a termelő és a fogyasztó országok szaúd-arábiai értekezletén a vendéglátó kormány akár napi 2,5 millió hordós termelésnövelést ígért másfél éven belül, ha lenne kereslet. Az efféle nyilatkozatok azonban csak átmeneti profitkivételt okoznak az olaj szabadpiacán, majd a spekuláció tovább tornássza fölfelé az árakat, mert a dollár alig mozdul, és az értékpapírpiacok gyengék. A legújabb spekulációs megfontolás az, hogy EU - amerikai követelésre - még várhatóan hétfőn fölerősíti szankcióit Irán ellen, illetve - washingtoni lapokban megjelent találgatások szerint - Izrael esetleg bombázná az iráni atomipari létesítményeket.
Hétfő délben az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hordónként 136,07 dollár volt a legközelebbi, augusztusi határidőre az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 1,21 dollárral drágább a pénteki zárónál. Korábban reggel 72 centtel, majd 1,19 dollárral volt drágább a pénteki zárónál. Múlt hétfőn napközben 139,32 dollárig drágult, ez a legújabb árcsúcsa.
Az izraeli hadgyakorlat után drágult az olaj
Schwarzenegger harcol - most az olajfüggőség ellen
A kőolajjal fenyegetőzik Chávez
MTI