
Év végén a hazai nagyvállalatok némi bizonytalansággal tekintenek a következő évre. A gazdálkodó szervezetek megítélése szerint jövőre a működési feltételeket meghatározó belső adottságok - bár az idei évhez képest valamelyest javulnak - a kiigazító intézkedések továbbgyűrűző hatása miatt elmaradnak az optimálistól. Az exportorientált szféra külpiaci lehetőségei sem fogják várhatóan elérni a korábbi évek szintjét, a globális lassulás negatívan hat a termékeik, szolgáltatásaik iránt megnyilvánuló keresletre.
A TOP-100 vállalati körnek több mint harmada a hazai makrogazdaság rövid távú lehetőségeit javulónak, 31 százaléka pedig változatlannak értékeli. A pesszimista vállalkozások aránya október és november között majdnem a duplájára emelkedett. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli a nagyvállalatok 42 százaléka, stabilnak több mint egyharmaduk. A pesszimista álláspontot képviselő cégek aránya 21 százalék.
A TOP-100 vállalatok a termelésnövelés rövid távú esélyét valamivel kedvezőbbnek tartják, mint az őszi hónapokban. Az előző két hónap 54 százalékos arányával szemben fél éven belül tevékenysége bővítésével a vállalkozások 68 százaléka számol. Ezt pontosítva minden második cég 5 százalék alatti, minden tizedik 5-10 százalék közötti és minden huszadik nagyvállalat dinamikus, 10 százalékot meghaladó fejlődést valószínűsít.
A külföldi konjunktúra lefékeződéséről szóló aggodalmakkal szemben a magyarországi nagyvállalatok 65 százaléka exportpiacai bővülését feltételezi a következő hat hónapban. A munkaerőpiac megítélése kedvezőbb, mint korábban volt. A szakember ellátottság területén változatlanságot a cégek háromnegyede, javuló pozíciót 17 százalékuk vár.
A TOP-100 körében javult a pénzügyi helyzet rövid távú változásának a megítélése. A likviditásának stabilitását feltételező cégek aránya ugyan 52 százalékról 28 százalékra csökkent, viszont ennél nagyobb arányban 24 százalékról 44 százalékra emelkedett a pénzügyi helyzete javulásával számolók aránya.
Decemberben a TOP-100 nagyvállalati kör beruházási aktivitása magas szintű, 135,5 százalék lett. A fejlesztési mutatók tendenciája a nyár végi hónapok óta meredeken emelkedik - állapítja meg az Ecostat.
Mennyit termel fejenként a top 100 cég?
Kevésbé bíznak a jövőben a nagyvállalatok (július)
Jobban bíznak a német fogyasztók a vártnál
A pénzügyi bizalmi válság meglátszódik a piacokon (hanganyag)
MTI