A válság hatására 25-35 százalékkal esett vissza az üzleti vendégéjszakák száma azokban a hazai szállodákban, amelyekben korábban jellemzően nagy volt az üzleti vendégforgalom - mondta Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodaszövetség elnöke Budapesten sajtótájékoztatón.
A szállodaszövetség elnöke elmondta: a rendelkezésre álló adatok szerint a gazdasági válság az üzleti turizmust sokkal súlyosabban érintette, mint a szabadidős turizmust. Bár rövidebbek lettek a nyaralások, üdülések, az utazók inkább a belföldi helyszíneket választják, és ha külföldre utaznak, akkor is inkább Európán belül maradnak, mégsem mondanak le a magánszemélyek teljesen a nyaralásaikról - tette hozzá.
A vállalatoknál a költségcsökkentések erőteljesen érintik az üzleti utakat, amelyek a válság kirobbanása óta jóval rövidebbek. A költségek megtakarítása miatt a repülő helyett autóval, illetve vonattal utaztatják alkalmazottaikat. Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője szerint az idei év első kilenc hónapjában a repülőjegy-értékesítés 28,3 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel ezelőtt még 42 milliárd forint volt. Ráadásul a cégeknél egyre elterjedtebb a videokonferencia is - jegyezte meg.
Kopócsy Andrea szerint az üzleti turizmusban tapasztalt tendencia várhatóan az utószezonban is folytatódni fog. A Turisztikai Világszervezet adataira hivatkozva a szállodaszövetség elnöke azt mondta, hogy várhatóan 2012-re tér vissza a nemzetközi turizmus a 2007-es, 2008-as szintre.
A nyári szezonban megnövekedett munkaerő-keresletnek köszönhetően a turizmust elkerülték a nagy létszámú leépítések - közölte a turizmusjob.hu saját felmérése alapján. A turisztikai állásportál július-augusztusi felméréséből - amelynek során több mint 700 álláskereső adatait dolgozták fel - kiderül, hogy az idegenforgalomban elhelyezkedni kívánó álláskeresők között a recepciós munkakör a legnépszerűbb: az oldalon regisztrált munkakeresők mintegy 62 százaléka jelöli meg orientációként ezt a munkát.
A második legnépszerűbb terület a rendezvényszervezés volt a nyári hónapokban: ezt a pozíciót az álláskeresők 32 százaléka jelölte meg első helyen, de népszerűek az értékesítői állások is. Az idegenforgalmi ágazatban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 2009 első félévében 122.400 forint volt, ez a nemzetgazdasági átlag 61 százaléka, miközben az állásra jelentkezők átlagosan nettó 140.000 forint a fizetési igénye.
A turizmusjob.hu portálon elhelyezett álláshirdetések többsége - több mint 80 százaléka - irányult szállodai és éttermi munkaerő toborzásra. Ezen belül is szakácsot, felszolgálót és recepciós menedzsert kerestek a legtöbben, emellett elenyésző volt a utazási irodák és egyéb turisztikai területen tevékenykedő cégek által meghirdetett pozíciók száma.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
A magyarok ötöde tehette meg, hogy utazik
Vendégéjszakák: várat magára a trendforduló
Októbertől féláron is fürdőzhetünk
MTI