.jpg)
Augusztus vége óta a befektetők 23,9 milliárd dollár új tőkét helyeztek el felzárkózó piaci alapokban, 28,1 milliárd dollárt pénzpiaci alapokban és 895 millió dollárt árupiaci alapokban.
"A magán és az intézményi befektetők egyetértenek az elemzőkkel abban, hogy a Fed szeptemberi kamatcsökkentése használni fog a felzárkózó piacoknak" - írták az EPFR Global elemzői.
A Morgan Stanley Capital International (MSCI) felzárkózó értékpapír indexe szeptember óta rekordról rekordra hág, eddig az idén több mint 40 százalékkal emelkedett. Közben az MSCI világindexe csak 15 százalékot nyert.
A latin-amerikai értékpapíralapok, élen a brazíliaiakkal, továbbra is az átlagnál jobban teljesítenek a felzárkózó térségen belül is, jók a kínai és a hongkongi alapok - az új tőkebeáramlás majdnem felét itatva fel -, miközben az orosz alapok lemaradtak, és a térség teljesítményét hátráltatja a folyómérleghiányok hatása is Törökországban, Dél-Afrikában és Magyarországon - írták az elemzők.
A japán alapok viszont az idei év legnagyobb vesztesei között vannak, ezekből az idén 12,6 milliárd dollár nettó kiáramlás volt; a nettó kiáramlás 28. hete tartott a múlt héten. "A befektetők szerint a Japánban befektetett tőke halott pénz, tekintve a Nikkei tőzsdemutató teljesítményét és a másutt lévő lehetőségeket" - írták a cég elemzői.
A nyugat-európai alapok is gyengék: a múlt héten 18 héten belül tizenhatodszor volt belőlük nettó kiáramlás, az euró erősödése és a bankok nem elsőrendű válsággal összefüggő problémái miatt.
Az amerikai értékpapíralapokból 4,43 milliárd dollár volt a nettó kiáramlás a múlt héten, miközben az amerikai kötvényalapokba 401 millió dollárnyi új pénz érkezett, három héten belül a legtöbb.
A szektorokat tekintve az utóbbi hetek nyertesei az árupiacokon, az energiában, az egészségügyben és a fejlett technológiában érdekelt alapok, miközben az ingatlanalapok 17 héten belül tizenötödször szenvedtek nettó kiáramlást a múlt héten, az amerikai hitelfeltételek rosszabbodása és a banki ingatlanfoglalások szaporodása miatt. A fogyasztói hangulat romlása miatt gyengék a fogyasztási cikkeket gyártó iparágakban érdekelt alapok is.
"Mindenhol otthagyja lábnyomát a válság"
Bajban a világgazdaság - megmenthető Amerika?
Könnyes szemű bankárok: csak százmilliók a fa alá
MTI