A KSH adatai szerint a fogyasztói árak a múlt hónapban 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, vagyis az általánosan várt gyorsulás helyett az infláció lassult. Augusztusban 5 százalékos éves inflációt mértek, és már ez is jóval elmaradt az előzetes konszenzustól.
Az MTI által a keddi inflációs adatközlés előtt kérdezett nagy citybeli házak zöme 5,2-5,3 százalékra gyorsuló áremelkedést valószínűsített szeptemberre, bár ez nem volt egyöntetű várakozás: akadt londoni elemző, aki megjósolta a további lassulást.
A múlt havi inflációs számok ismeretében Christine Li, a Moody´s Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző és előrejelző részlegének (Moody´s Economy.com) európai felzárkózó piaci közgazdásza - aki előzetesen szintén 5,2 százalékos éves áremelkedést jósolt - meglepetésnek nevezte a szeptemberben mért újabb lassulást. A szakértő szerint úgy tűnik, hogy "nem sok ment át" a júliusi adóemelésekből a végfogyasztói szinten érvényesülő árszintbe, jóllehet az adóintézkedés a fogyasztói kosár összetevőinek 85 százalékát érintette.
Októberben tovább folytatódott az élelmiszerárak nyár eleje óta tartó csökkenése - legalábbis a Privátbankár által összeállított Árkosár szerint. A mostaninál alacsonyabb árakat utoljára tavaly decemberben, karácsony előtt mértünk. Karácsonyi árfíling: hol van az alja? >> |
A szakértő ebben a környezetben további ütemes pénzügypolitikai enyhítést vár: előrejelzése szerint a magyar jegybank az idén még 1,00 százalékponttal, jövőre pedig további 1,00 százalékponttal csökkenti alapkamatát, amely így 2010-ben 5,5 százalékra süllyedne.
Neil Shearing, a Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző ház európai felzárkózó piaci közgazdásza az MTI-nek szintén azt mondta, hogy az áfaemelés hatása alig érződik a fogyasztói árakban.
Shearing kiemelte: hasonló jelenség játszódott már le az év elején is, amikor a forint erős eladási nyomás alatt volt. Az akkori árfolyamgyengülésnek sem volt "nagyon drámai" inflációs átszűrődő hatása, inkább csak a dezinfláció üteme lassult. Már ennek is az volt az oka, hogy az importáló vállalatok nem tudták áthárítani fogyasztói szintre a magasabb importárakat - mondta a Capital Economics londoni elemzője.
Shearing szerint azonban ez önmagában nem okoz feltétlenül elbocsátásokat a vállalati szektorban, mivel a beszerzési oldali árinfláció és a béremelési nyomás is rendkívül alacsony. A vállalati profitmarzsokra nyilván lesz hatása annak, hogy a cégek nem tudják teljes mértékben érvényesíteni a költségemelkedéseket az árakban, de vannak ezt ellensúlyozó tényezők is - hangsúlyozta a szakértő.
A pénzügypolitikai kilátásokról szólva a Capital Economics londoni elemzője közölte: jövőre 5 százalékos MNB-kamat mélypontot valószínűsít.
A zöldségek húzták 5 alá az inflációt
Rácáfolt az infláció a várakozásokra
Erősebb remények: mi lesz veled, forint?
Miből gondolják, hogy minden jóra fordul?
MTI