A Nature magazinban publikált kutatási eredmények szerint a kutatók egy újabb lépéssel közelebb kerültek a sötét anyag mibenlétének meghatározásához - ez a titokzatos matéria alkotja a világegyetem legnagyobb részét. Carlos Frenk, a brit Durham egyetem csillagásza úgy véli: a mai tudomány legalapvetőbb problémái közé tartozik a sötét anyag megismerése.
A csillagászok szerint a sötét anyag - mely bizonyos szempontból épp az ellentéte a csillagokat, bolygókat és más égitesteket alkotó anyagnak - a még kevésbé ismert sötét energiával együtt a 85 százalékát adja az univerzum teljes anyagmennyiségének, ám létezésének igazolása szokásos csillagászati módszerekkel meglehetősen nehéz, mivel közvetlenül nem látható.
Bár a fényt nem veri vissza, a tudósok mégis képesek jelenlétére következtetni abból, ahogy a gravitáció eltéríti a távoli csillagrendszerekből érkező fényt. Azt sem lehet tudni, hogy miből áll; a tudósok mindazonáltal úgy vélik, valamiféle részecskékből tevődik össze.
A nemzetközi kutatókból álló csapat egy sötét anyagból álló övezetet tanulmányozott. Ez veszi körbe a csillagrendszereket; tömege egybilliószor több, mint a galaxis központi napjáé. A szimulációk azt mutatták be, hogyan növekszik a sötét anyagból álló övezet azon hatalmas energiájú ütközések sorozata során, amelyek az ősrobbanásból származó kisebb sötét anyag-foltok között játszódnak le.
Az övezet legsűrűbb részén a sötét anyag részecskéi nagy sebességgel ütköznek egymással, miközben gammasugarakat bocsátanak ki. Ez a sugárzás idézi elő a sötét anyagból álló övezet egyfajta ragyogását, ami lehetőséget ad a tudósoknak a nagyobb koncentrációjú területek észlelésére.
Ez azt jelenti, hogy a NASA Fermi Teleszkópját a galaxis azon részére kell irányítani, ahol a kutatók szerint a legnagyobb valószínűséggel jelenik meg az "egyenletesen változó, jellegzetes mintázatú" ragyogás, amely megkönnyíti a megfigyelést. Csillagrendszerünkben ez a pont a Naphoz közel, a Tejútrendszer középpontja környékén található - mindta el Frenk.
"A gigantikus szimulációval azt mutattuk meg, honnan származik a gamma sugárzás. Használati útmutatót adtunk az embereknek ahhoz, merre keressék [a sötét anyagot], és hogyan néz ki a jel, amire figyelniük kell" - magyarázta a kutatás jelentőségét a csillagász.
Csillagászati összegek: magyarok, irány az űr!
Bizarr ötletek: óriás pókhálóval védenék a Földet
Szkafander nélkül az űrben: kicsiben lehetséges
Sosem jutunk vissza a Holdra?
Összement a Merkúr
Reuters