Adják-veszik a gyerekeket a feketén
A közgyűlés strasbourgi ülésén lefolytatott vita alapjául szolgáló jelentés megállapította, hogy az örökbefogadási igények és a globális gazdasági egyenlőtlenségek következtében egyre elterjedtebb a gyermekkereskedelem.
"Európa határainak 1989 utáni megnyitása nyomán kelet-európai országokból terhes nők utaznak nyugatra, hogy ott szüljenek, és aztán örökbe adják gyermeküket. A regisztrációs eljárás hiányosságai miatt könnyen eladhatók külföldön azok a gyerekek, akiknek a születését nem jelentették be" - olvasható az összegzésben. A jelentés olyan esetekre is kitér, hogy egyes országokban - így például Ukrajnában - sok gyerek egyszerűen "eltűnik" közvetlenül a születése után. Az anyának azt mondják, hogy halvaszülés történt, valójában viszont a csecsemőt eladják külföldön.
Az ET parlamenti közgyűlésének állásfoglalása szerint a nemzetközi örökbefogadást csak végső megoldásként lenne szabad engedélyezni. A strasbourgi fórum úgy véli, hogy meg kellene szigorítani az örökbefogadási szabályokat, erősíteni kellene az örökbefogadás utáni időszakra vonatkozóan a gyermek sorsának figyelemmel kísérését.
Ehhez nemzetközi együttműködésre, államok egymás közti megállapodására lenne szükség. Azoknak az országoknak, amelyek ezt még nem tették meg, a családjogi és a büntetőjogi szabályok közé be kellene építeniük a gyermekkereskedelem és az illegális örökbefogadás tilalmát. Az ET szerint a legjobb az lenne, ha az Európa Tanács valamennyi, 47 tagállamában "egységes jogi térség" jönne létre, azonos szabályok vonatkoznának az örökbefogadásra.
Szörnyű: 26 ezer kisgyerek hal meg naponta
Mehet a Ház elé a regisztrált élettársi kapcsolat
MTI