Az áfatörvény értelmében a termék értékesítését nem befolyásolja, hogy arra szerződéskötés, jogszabályi rendelkezés, vagy éppen bírósági és más hatósági határozat/végzés alapján, illetve árverés útján kerül sor.
Ennek megfelelően, ha az adóhatóság által foganatosított árverés keretében a végrehajtás során lefoglalt vagyontárgyat értékesítik, akkor ez áfa szempontjából termékértékesítésnek minősül, feltéve persze, hogy az adós az általános forgalmi adónak egyébként alanya - olvasható az APEH e témában közzétett tájékoztatójában. Az adóhatóság honlapján olvasható információk szerint azokban az esetekben tehát, amikor az adós nem adóalany, akkor áfakötelezettség az árverés során történő értékesítéssel kapcsolatban nem merül fel.
Az áfatörvény alkalmazásában egyébként ezt a termékértékesítést minden esetben az adós teljesíti az árverési vevő felé, az árverés szervezője ebből a szempontból nem tekinthető úgy, mint aki saját nevében értékesít. |
A fordított adózás alkalmazása azonban csak akkor jöhet szóba, ha az árverési vevő áfa-, vagy eva-alany. Az ilyen esetekben az árverési vételár nettó összegnek számít, az adót pedig a kiszámlázott nettó értékre rászámolva a vevő állapítja meg és rendezi a költségvetés felé.
Abban az esetben, ha az árverési vevő nem adóalany, akkor az adófizetésre kötelezett az adós lesz, így az áfát ő hárítja át az árverési vevőre az egyenes adózás szabályai szerint. Mivel pedig az árverésen kialkudott vételárnál magasabb összeg az árverési vevőtől nem követelhető, így az árverési vételárat ez esetben bruttó, tehát áfával növelt összegnek kell tekinteni - olvasható az adóhatóság honlapján.
Ráérez az APEH, kit kell ellenőrizni
Kalapács alatt Amerika
Bujkálunk az APEH elől?
Több pénzt hoz az APEH-nak az internet
Senki többet, harmadszor: kocsikra is licitálhat