Afganisztánból és Irakból menekülnek a legtöbben
António Guterres a menekültügyi főbiztosság (UNHCR) genfi székhelyén kedden kiadott közleményében tudatta: tavaly 377 ezer ember kért menedékjogot 44 ipari országban, ami megegyezik az egy évvel korábbi adatokkal. A menedékkérelmek harmadát az Egyesült Államokban, Franciaországban és Kanadában nyújtották be. "A populisták által hangoztatott állításokkal ellentétben a mi adataink azt mutatják, hogy a számok nem változtak" - húzta alá Guterres.
A menedékkérők csaknem fele Ázsiából - a Közel-Keletet is beleértve - érkezett az ipari országokba, és háromnegyedük Európában folyamodott menedékjogért.
A menedékkérőkön belül a legnagyobb csoportot az afgánok alkották, akik tavaly 26 800 menedékkérelmet nyújtottak be, 45 százalékkal többet, mint az előző évben. A második legnépesebb csoportot az irakiak jelentették, akik tavaly 24 ezer esetben folyamodtak menedékjogért. Az előző évben még ők adták be a legtöbb ilyen kérelmet. A képzeletbeli dobogó harmadik helyére a szomáliaiak léptek fel tavaly 22 600 kérelemmel, utánuk az orosz és a kínai menedékkérők következtek a sorendben.
A menedékkérelmek száma Skandináviában tavaly 13 százalékkal emelkedett, valósággal megugrott viszont olyan dél-európai országokban, amelyek az elmúlt években megszorító jellegű menedékpolitikát folytattak: Olaszországban 42 százalékos, Görögországban 20 százalékos, Törökországban pedig 40 százalékos volt a növekedés az előző évhez képest.
Franciaországban 2009-ben 42 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, az ipari országokban benyújtott összes kérelem egytizedét. Jóllehet 2005 és 2008 között csökkent a kérelmek száma, tavaly a nagyrészt Koszovóból érkező szerbek 19 százalékkal feltornászták a mutatót.
Nem igaz, hogy százával menekülnek a romák
Kanada besokallt a magyar menekültektől
Minket céloznak az illegális bevándorlók
MTI