A miniszter szerint tévedés azt gondolni, hogy a gyermekvállalási hajlandóság növelésére és a gyermekszegénység problémájára az adórendszeren belül lehet megoldást találni. A demográfiáról szóló vitanapot a KDNP kezdeményezte, és egyben javaslatot tett a családi adózás bevezetésére is.
Veres János ugyanakkor úgy vélte: a családi adózás a viszonylag magasabb jövedelmű gyermekes családokat preferálja az egyedülállókkal, a gyermektelenekkel szemben, és azoknak van a legnagyobb előnye a rendszerből, ahol a házastársak között magas a jövedelemkülönbség. A pénzügyminiszter szerint ebből az következik, hogy a rendszer az adózási előnyök miatt nem ösztönöz munkavállalásra.
Mint mondta, a világ fejlett országainak tendenciája az egyéni adózás irányába mutat - az unióban egyedül Franciaországban működik családi adózás. |
Horváth Ágnes, az egészségügyi minisztérium államtitkára arról beszélt: a tárca rendkívül fontosnak tartja a gyermekek ellátását. Kiemelte: a védőoltási rendszer rendkívül jól működik Magyarországon, és megkétszereződött az iskolai védőnők száma is.
Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára elmondta, a kormány fontos feladatának tekinti, hogy minden gyermek egyenlő eséllyel álljon az élet startvonalához. Aggasztó helyzetnek nevezte azt, hogy nagy számú a gyermekek lemorzsolódása az általános- és középiskolákból.
Azokban az országokban nagyobb a gyermekvállalási kedv, ahol magasabb a házasságon kívül született gyermekek aránya, nagyobb a nők egyenjogúsága és rugalmasabb a foglalkoztatásuk - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlamenti vitanapon, amelyen elmondta azt is: a kormány hosszú távú, gyermekszegénység elleni nemzeti programot kíván kialakítani.
A jelenlevő fideszes és KDNP-s képviselők többsége a miniszterelnök felszólalásának kezdetén - a korábban hozott és nemrég megerősített döntésnek megfelelően - kivonult az ülésteremből, annak ellenére, hogy a vitanapot a KDNP kezdeményezte.
A kormányfő szerint az uniós országok statisztikai eredményei azt mutatják, hogy kimutatható kapcsolat van a gyermekvállalási kedv és a megengedőbb közkultúra között, vagyis, ha a fiatalok különböző típusú családmodellek között önként választhatnak, nagyobb hajlandósággal vállalnak gyermeket. Megjegyezte: ahhoz, hogy egy nemzet képes legyen arra, hogy fenntartsa az önreprodukciót, az kell, hogy átlagosan minden családban legyen két gyermek, és minden ötödik-tizedik családban legyen három gyermek. Mint mondta, ezt sem az európai, sem a magyar átlag nem éri el.
Gyurcsány Ferenc elmondta: Magyarországon a gyermekszám az 1990-es évek közepétől folyamatosan csökkent, 2004-ben azonban ez a tendencia megállt, és az utóbbi három évben enyhe növekedésnek indult. |
Hangsúlyozta: míg a nyolcvanas években ott volt magasabb a gyermekvállalási kedv, ahol alacsonyabb volt a nők foglalkoztatottsága, mára ott magasabb, ahol a nők gyorsabban vissza tudnak kapcsolódni a munka világába. Ha olyan kormányzati intézkedések vannak, melyek növelik a gyermekvállalási kedvet, azok csak arra jók, hogy előrehozzák az egyébként is tervbe vett gyermekvárást, de összességében nem befolyásolják a demográfiai folyamatokat - hívta fel a figyelmet a kormányfő.
A miniszterelnök a kormány elmúlt négy évének intézkedései közül kiemelte az átfogó családtámogatási rendszer kiépítését. Ebben az időszakban jelent meg a gyes melletti foglalkoztathatóságnak a kérdése, a babakötvény, valamint a Fészekrakó program is - jegyezte meg. |
Kiemelte azt is: az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként átfogó program indul Gyermekesély címmel, amely a legnehezebb helyzetben élő gyermekeken a kisgyermekkor korai szakaszára koncentráló intézkedéssorozattal kíván segíteni.
A vitnapon összesen mintegy 30-40 képviselő van az ülésteremben. |
Mesterházy Attila (MSZP) elmondta: a kormány nemzeti cselekvési tervet készít "Legyen jobb a gyermekeknek címmel" a 2007- 2032 közötti időszakra. Ismertette a szocialisták javaslatait a helyzet javítására, köztük a bölcsődei, óvodai ellátás fejlesztését, a magas szintű egészségügyi ellátást, a gyermekszegénység elleni küzdelmet, az esélyegyenlőséget, a nők munkaerőpiacra visszatérésének ösztönzését, az oktatási rendszer javítását és a lakhatási támogatást. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt három évben Magyarországon lassú növekedési tendencia indult el a születésszám vonatkozásában.
Pelczné Gál Ildikó (Fidesz) hangsúlyozta: a kitörés záloga, az adó-, és járulékcsökkentés, az aktív foglalkoztatáspolitika és a munkahelyteremtés. A Fidesz mindent megtesz, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás aránya a nők számára növekedjen, a jelenlegi 3-4 százalékról 30-40 százalékra, belátható időn belül - jelentette ki. Mint mondta, támogatják a KDNP kezdeményezését, hogy legyen lehetőség a családi adózás választására, támogatják, hogy a jövedelemmel rendelkezők adójának jóváírás után megmaradó, meghatározott részét az adóhatóság utalja a nyugdíjas szülőknek, és támogatják a főállású anyaság intézményének bevezetését. A Fidesz szerint a fiatalok és a szegények számára szociális bérlakásokat kell építeni, és követendő példaként javasolják az Orbán-kormány lakáspolitikáját - mondta.
"Ha nem igazítjuk ki sorsunkat, a kényszer teszi"
A magyar gyerekek ötöde szegénységben él
Gyurcsány két szűk és hét bő esztendőt vár
Gyurcsány asztalán a gyermekszegénység elleni program