A válság miatt több ország megemelte az állami nyugdíj mértékét, volt, ahol a nyugdíjmegtakarításhoz korábban lehetett hozzányúlni, de ezek a rövid távú intézkedések nem pótolták a hosszú távú előretekintést - állapította meg a felmérést összegző tanulmány.
Magyarországon a nyugdíjasok száma jelenleg 2,2 millió, de a "Ratkó-korszakban" születettek nyugdíjba vonulásával lesz olyan év, amikor 300 ezerrel nő a nyugdíjasok száma - vázolta a magyar helyzetet Zolnay Judit. Az 5 milliónyi aktív korú magyar állampolgárból ugyanakkor csak közel 4 millió fizet járulékot. A várható élettartam jelenleg - a KSH adatai szerint - a 62 éves nyugdíjba vonulás után a nőknél még 19, a férfiaknál 15 év.
Aki nem akar nyugdíjasként nagy jövedelemvesztést elszenvedni, annak már munkába állásakor el kell kezdenie takarékoskodni - állapítja meg a felmérés összegzése. Ennek módja az állami nyugdíjbiztosítás mellett - amelynek van magánnyugdíjbiztosítási pillére is - az önkéntes nyugdíjbiztosítás, valamint az életbiztosítás, amelynek a lejáratát a nyugdíjba vonulásra lehet időzíteni. Ez utóbbi adókedvezménye ugyan ez év elején megszűnt, az elért hozam azonban továbbra is adómentes maradt.
A felmérés tanulságai között szerepel, hogy a megkésett fejlődésű országokban az embereknek fontos, hogy a megtakarításaikhoz bármikor hozzáférjenek. Magyarországon a megkérdezettek 30, Lengyelországban 35, míg Romániában 21 százaléka részesíti előnyben ezt.
A válság a legtöbb nyugdíjpénztár vagyonát leapasztotta. Ez további óvatosságra késztette azokat, akik képesek a jövedelmükből megtakarítani. Különösen a befektetési egységekhez kötött - unit linked - életbiztosításokat érintette ez a jelenség kedvezőtlenül. Magyarországon két évvel ezelőtt a kockázatot kerülők aránya 39 százalék volt, de a múlt év végére már 46 lett. A magyarországi 7 százalékponttal szemben Romániában 10, Csehországban pedig 4 százalékponttal csökkent a kockázatvállalási hajlandóság.
A közép-kelet-európai régióban tehát jelenleg a kockázatmentes és rövid távú befektetéseknek van piacuk - állapította meg a felmérés.
Egyénre szabható lesz a nyugdíjpénztári rendszer
Fenntartható nyugdíjrendszer kell
Nyugdíj: a többség inkább a kasszához fárad
A többség új nyugdíjrendszert akar
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
MTI