A JP Morgan londoni elemző részlegének új konvergencia-helyzetértékelése szerint miközben "az egész világ" lazította tavaly költségvetési politikáját, Magyarország a hazai össztermék (GDP) csaknem 3 százalékának megfelelő mértékben csökkentette strukturális deficitjét. Ennek következtében Magyarország abban "az egyedülálló helyzetben van", hogy a növekedés beindulása után már nem lesz szüksége az államháztartás strukturális hiányának csökkentésére - áll az elemzésben.
A JP Morgan azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, Bulgáriával egy időben, egy évvel Lengyelország és Csehország előtt. Románia eurócsatlakozását 2017-re valószínűsítik a cég elemzői, hozzátéve, hogy a késés kockázata továbbra is mindegyik ország esetében fennáll.
Az idei magyarországi költségvetési kilátásokról a ház azt írta: "valószínűnek tűnik" a 3,8 százalékos GDP-arányos deficitcél túllépése, körülbelül 5 százalékig, de csökkent annak a kockázata, hogy az állami tulajdonú közlekedési vállalatok felhalmozott adósságának konszolidálásával akár 7-7,5 százalékig is elszaladjon a hiány.
A JP Morgan elemzői ugyanis arra számítanak, hogy "a görögországi tapasztalatok" nyomán a választások után megalakuló új magyar kormány vonakodna a strukturális deficit bármilyen nagyobb mértékű elengedésétől, vagy attól, hogy a cégadósságokat már az idén teljesen érvényesítse a költségvetésben.
Egy másik nagy londoni befektetési csoport, a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) - Bajnai Gordon miniszterelnök minapi londoni befektetői tájékoztatójához fűzött kommentárjában - ugyanerről azt írta: a "gyakran idézett" 7 százalékos idei deficit egyszeri hatások összeadódásából eredne, és elérése gazdaságpolitikai döntés kérdése, ám ha a cégadósságok konszolidálása révén el is érné ezt a szintet a deficit, az önmagában nem növelné a költségvetési szféra finanszírozási igényét.
A magyar kormányfő e hét eleji citybeli tájékoztatóját a BoA-ML elemzői úgy jellemezték, hogy a miniszterelnök által elmondottak - jóllehet Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy csak saját, egy hónap múlva leköszönő kormánya nevében beszélhet - "informatív betekintést" engedtek a következő időszakra.
A Bank of America-Merrill Lynch ehhez fűzött elemzése szerint a következő magyar kormány valószínűleg fenntartja a magas szintű költségvetési fegyelmet. A cég fontos korlátozó tényezőnek nevezte azt a kedvezőtlen hatást, amelyet a forintba vetett bizalom elvesztése gyakorolna az adós háztartásokra. A BoA-ML szerint az IMF-programot meg kellene hosszabbítani, "de nem a finanszírozás, hanem a hitelesség kedvéért".
Ugyanerről a JP Morgan pénteki londoni elemzésében az áll, hogy a ház szakértői szerint a Fidesz-kormány júniusban valószínűleg hivatalos tárgyalásokat kezd az intézményi hitelezőkkel, és új, két-három évre szóló "elővigyázatossági" készenléti megállapodást fog javasolni.
A Bank of America-Merrill Lynch elemzése szerint a magyar költségvetési kockázatok "jól ismertek és kezelhetők", és a magyar költségvetést "még soha nem auditálta annyi intézmény, mint most". A BoA-ML szintén 2014-et tartja a magyar euróövezeti csatlakozás lehetséges legkorábbi időpontjának. A cég elemzői szerint a devizaalapú adósságok magas aránya "erőteljes politikai ösztönző" az euró minél előbbi bevezetésére.
A maastrichti felvételi követelmények teljesítéséhez valószínűleg elég lesz az is, ha az új kormány fenntartja a jelenlegi gazdaságpolitikát - áll az elemzésben. A cég szerint a csatlakozás politikai előnyeit - ahogy Szlovákiában is történt - már a belépési időpont után néhány hónappal elkönyvelhetné az akkori magyar kormány.
A BoA-ML londoni szakértői szerint valószínűleg a 2011-es költségvetés fogja meghatározni, hogy az új kormány ezt az utat kívánja-e választani.
A Bank of America-Merrill Lynch már egy előző, múlt hónapban kiadott elemzésében is azt írta, hogy az eurócsatlakozás magyarországi lakossági támogatottsága jelenleg "magasabb, mint bármelyik magyar politikai párté", így az a kormány, amelyik beviszi Magyarországot az euróövezetbe, népszerűsége egyértelmű növekedésére számíthat. Ha a következő kormánynak eltökélt szándéka lesz az euróövezeti csatlakozás, az 2014 januárjáig megvalósítható, és ezzel az akkori kormány támogatottsága éppen az abban az évben esedékes választások előtt erősödhet - állt a korábbi BoA-ML-elemzésben.
Az IMF az új kormány miatt is aggódik
Észtország megérett az euróra
Egyelőre ne is álmodjunk uniós minimálbérről
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
MTI