1p
Az elmúlt egy évben végrehajtott szerkezeti reformok nyomán javult Magyarország esélye arra, hogy a másik két térségi eurótagjelölt, Csehország és Lengyelország előtt lépjen be az euróövezetbe - áll az egyik vezető londoni befektetési csoport elemzésében. Egy másik nagy citybeli ház azt írta, hogy az eurócsatlakozási feltételek teljesítéséhez elégséges lenne a mostani magyar gazdaságpolitika folytatása
Az elmúlt egy évben végrehajtott szerkezeti reformok nyomán javult Magyarország esélye arra, hogy a másik két térségi eurótagjelölt, Csehország és Lengyelország előtt lépjen be az euróövezetbe - áll az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteki elemzésében. Egy másik nagy citybeli ház Bajnai Gordon kormányfő minapi, "informatív" londoni befektetői tájékoztatóját kommentálva azt írta, hogy az eurócsatlakozási feltételek teljesítéséhez elégséges lenne a mostani magyar gazdaságpolitika folytatása.

A JP Morgan londoni elemző részlegének új konvergencia-helyzetértékelése szerint miközben "az egész világ" lazította tavaly költségvetési politikáját, Magyarország a hazai össztermék (GDP) csaknem 3 százalékának megfelelő mértékben csökkentette strukturális deficitjét. Ennek következtében Magyarország abban "az egyedülálló helyzetben van", hogy a növekedés beindulása után már nem lesz szüksége az államháztartás strukturális hiányának csökkentésére - áll az elemzésben.

A JP Morgan azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, Bulgáriával egy időben, egy évvel Lengyelország és Csehország előtt. Románia eurócsatlakozását 2017-re valószínűsítik a cég elemzői, hozzátéve, hogy a késés kockázata továbbra is mindegyik ország esetében fennáll.

Az idei magyarországi költségvetési kilátásokról a ház azt írta: "valószínűnek tűnik" a 3,8 százalékos GDP-arányos deficitcél túllépése, körülbelül 5 százalékig, de csökkent annak a kockázata, hogy az állami tulajdonú közlekedési vállalatok felhalmozott adósságának konszolidálásával akár 7-7,5 százalékig is elszaladjon a hiány.
   
A JP Morgan elemzői ugyanis arra számítanak, hogy "a görögországi tapasztalatok" nyomán a választások után megalakuló új magyar kormány vonakodna a strukturális deficit bármilyen nagyobb mértékű elengedésétől, vagy attól, hogy a cégadósságokat már az idén teljesen érvényesítse a költségvetésben.
   
Egy másik nagy londoni befektetési csoport, a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) - Bajnai Gordon miniszterelnök minapi londoni befektetői tájékoztatójához fűzött kommentárjában - ugyanerről azt írta: a "gyakran idézett" 7 százalékos idei deficit egyszeri hatások összeadódásából eredne, és elérése gazdaságpolitikai döntés kérdése, ám ha a cégadósságok konszolidálása révén el is érné ezt a szintet a deficit, az önmagában nem növelné a költségvetési szféra finanszírozási igényét.
   
A magyar kormányfő e hét eleji citybeli tájékoztatóját a BoA-ML elemzői úgy jellemezték, hogy a miniszterelnök által elmondottak - jóllehet Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy csak saját, egy hónap múlva leköszönő kormánya nevében beszélhet - "informatív betekintést" engedtek a következő időszakra.
   
A Bank of America-Merrill Lynch ehhez fűzött elemzése szerint a következő magyar kormány valószínűleg fenntartja a magas szintű költségvetési fegyelmet. A cég fontos korlátozó tényezőnek nevezte azt a kedvezőtlen hatást, amelyet a forintba vetett bizalom elvesztése gyakorolna az adós háztartásokra. A BoA-ML szerint az IMF-programot meg kellene hosszabbítani, "de nem a finanszírozás, hanem a hitelesség kedvéért".
   
Ugyanerről a JP Morgan pénteki londoni elemzésében az áll, hogy a ház szakértői szerint a Fidesz-kormány júniusban valószínűleg hivatalos tárgyalásokat kezd az intézményi hitelezőkkel, és új, két-három évre szóló "elővigyázatossági" készenléti megállapodást fog javasolni.
   
A Bank of America-Merrill Lynch elemzése szerint a magyar költségvetési kockázatok "jól ismertek és kezelhetők", és a magyar költségvetést "még soha nem auditálta annyi intézmény, mint most". A BoA-ML szintén 2014-et tartja a magyar euróövezeti csatlakozás lehetséges legkorábbi időpontjának. A cég elemzői szerint a devizaalapú adósságok magas aránya "erőteljes politikai ösztönző" az euró minél előbbi bevezetésére.
   
A maastrichti felvételi követelmények teljesítéséhez valószínűleg elég lesz az is, ha az új kormány fenntartja a jelenlegi gazdaságpolitikát - áll az elemzésben. A cég szerint a csatlakozás politikai előnyeit - ahogy Szlovákiában is történt - már a belépési időpont után néhány hónappal elkönyvelhetné az akkori magyar kormány.

A BoA-ML londoni szakértői szerint valószínűleg a 2011-es költségvetés fogja meghatározni, hogy az új kormány ezt az utat kívánja-e választani.
   
A Bank of America-Merrill Lynch már egy előző, múlt hónapban kiadott elemzésében is azt írta, hogy az eurócsatlakozás magyarországi lakossági támogatottsága jelenleg "magasabb, mint bármelyik magyar politikai párté", így az a kormány, amelyik beviszi Magyarországot az euróövezetbe, népszerűsége egyértelmű növekedésére számíthat. Ha a következő kormánynak eltökélt szándéka lesz az euróövezeti csatlakozás, az 2014 januárjáig megvalósítható, és ezzel az akkori kormány támogatottsága éppen az abban az évben esedékes választások előtt erősödhet - állt a korábbi BoA-ML-elemzésben.

Az IMF az új kormány miatt is aggódik
Észtország megérett az euróra
Egyelőre ne is álmodjunk uniós minimálbérről
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG