1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A befektetési alapokból összesen 130 milliárd forint tőkét vontak ki, a piaci teljesítmények 7 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát.
Még mindig lefele, de már lassabban - kisebb veszteségek a részvénypiacokon, kisebb tőkekivonás - áll a BAMOSZ havi jelentésében.

A BAMOSZ (

Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 5,2 %-kal csökkent novemberben, és a hónap végén 2.509 milliárd forintot tett ki. A hónapban 5 új alap indult, 3 pedig megszűnt, így a BAMOSZ tagjai november végén 402 alapot kezeltek. Az alapokból összesen 130 milliárd forint tőkét vontak ki, míg a piaci teljesítmények 7 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát. Az alapok összvagyonának 57 %-át kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapíralapok száma eggyel nőtt, a 179 alap vagyona 6,2 %-kal csökkent novemberben, miután a 92 milliárd forint tőkekivonás mellett a piaci teljesítmények is 1,4 milliárd forinttal csökkentették a vagyont.

A zártkörű értékpapíralapok száma egy új garantált alappal nőtt, a 22 alap vagyona a hónapban 2 %-kal csökkent, bár mind a zártkörű származtatott alap, mind a garantált alapok nőni tudtak. A hónap végi 155 milliárd forintos vagyon az alapok összvagyonának 6 %-a. (A grafikonok a zártkörű és nyilvános alapok vagyonát együtt mutatják.)

Az ingatlanalapok száma a hónap során nem változott, a 26 alap vagyona 9,4 %-kal csökkent. Összvagyonuk a hónap végén 393 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 15,7 %-a. Az alapokból 37 milliárd forint tőkekivonás történt, és az alapok vagyonát 3,5 milliárd forint veszteség is csökkentette. A hazai ingatlan alapok alapjainak vagyona a hónapban 5,8 %-kal csökkent, vagyonuk mintegy 72 milliárd forintot tett ki. A hónapban 3 új nyilvános garantált alap indult, 1 megszűnt, kettőt pedig likviditási alappá alakítottak, míg novemberben a 154 nyilvános garantált alap összvagyona 0,1 %-kal nőtt, 508 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 20,3 %-a. A 6,3 milliárd forint tőkekivonás nagyrészt a megszűnt vagy átalakított alapok hatása, ugyanakkor a piaci teljesítmények 7 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. A nyilvános származtatott alapok száma 21 maradt, miután egy alap megszűnt, egy pedig újonnan indult. Az alapok vagyona 1,3 %-kal csökkent, november végén 33 milliárd forint volt. A hónap során közel 1 milliárd forint tőkét vontak ki az alapokból, míg a hozamok több mint 500 millió forinttal növelték a vagyont.




A tőkekivonás a jellemző

A nyilvános, nyíltvégű pénzpiaci alapok száma egy alap megszűnése, és két garantált alap likviditási alappá sorolása következtében 42-re nőtt, az alapok vagyona 6,1 %-kal csökkent, november végi vagyonuk 899 milliárd forintot tett ki. A pénzpiaci alapokból 65 milliárd forint tőkét vontak ki egy hónap alatt, míg a hozamok 6,7 milliárd forinttal növelték a vagyont. A kategória 73 %-át jelentő likviditási alapok vagyona novemberben 4,7 %-kal csökkent, 38 milliárd forint tőkekivonás (44,4 milliárd tőkekivonást ellensúlyozott 6,7 milliárd forint a garantált alapok átalakításából) mellett a hozamok 4,9 milliárd forintot tettek ki. A „klasszikus” pénzpiaci alapok vagyona 9,6 %-kal csökkent, 27 milliárd forintot vontak ki az alapokból, míg az alapok 1,7 milliárd forintnyi hozama növelte a befektetők vagyonát. Az egyéb nemzetközi pénzpiaci alap kivételével minden alaptípusból tőkét vontak ki, és ennek vagyona csökkent a legkevésbé.





Kötvények - és részvényalapok: lassuló lejtmenetben

A 25 kötvényalap összvagyona 5,1 %-kal csökkent, és a hónap végén 159 milliárd forintot tett ki. A hónap során 14 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, míg az alapok összességében 5,5 milliárd forint hozamot termeltek. A kötvényalapok vagyonának 49 %-át jelentő rövid kötvényalapok vagyona 8,5 %-kal csökkent, 9,2 milliárd forint tőkekivonás és 2 milliárd forint hozam egyenlegeként. A hosszú kötvényalapok vagyona 1,6 %-kal csökkent, ami 4,8 milliárd forint tőkekivonás és 3,5 milliárd forint hozam hatása. A hónap során az egyéb nemzetközi alapok kivételével minden alaptípusból tőkekivonás történt, és ezek kivételével mindegyik alaptípus vagyona csökkent.





Az 57 részvényalap vagyona 6,4 %-kal csökkent, a hónap végén 218 milliárd forintot tett ki. A hónapban 1,6 milliárd forint tőkét vontak ki az alapokból, míg a piaci teljesítmények 13 milliárd forinttal csökkentették a vagyont. A hónap során a tiszta részvény alapok vagyona 3 milliárd forint tőkekivonás és több mint 4 milliárd forint veszteség következtében 12,6 %-kal csökkent. A részvényalapok 77 %-át kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 4,3 %-kal csökkent, az alapokba 1,4 milliárd forint tőke érkezett, míg az alapokon 9 milliárd forint negatív hozam keletkezett. A közép-kelet európai és az ázsiai tiszta részvény alapok kivételével minden alapkategória visszaesett. A 47 vegyes alap vagyona 7,2 %-kal csökkent, és november végén 112 milliárd forint volt. A hónap során 9 milliárd forintot vontak ki az alapokból, a piaci teljesítmények pedig 430 millió forinttal növelték az alapok vagyonát. A 8 egyéb alap vagyona 8,4 %-kal csökkent a hónapban, november végén az alapok vagyona 32 milliárd forint volt. Az alapokból 2,1 milliárd forint tőkét vontak ki, míg az alapokat mintegy 800 millió forint veszteség érte.

BAMOSZ, Privátbankár

 

 

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG