A zártkörű értékpapíralapok száma egy új garantált alappal nőtt, a 22 alap vagyona a hónapban 2 %-kal csökkent, bár mind a zártkörű származtatott alap, mind a garantált alapok nőni tudtak. A hónap végi 155 milliárd forintos vagyon az alapok összvagyonának 6 %-a. (A grafikonok a zártkörű és nyilvános alapok vagyonát együtt mutatják.)
Az ingatlanalapok száma a hónap során nem változott, a 26 alap vagyona 9,4 %-kal csökkent. Összvagyonuk a hónap végén 393 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 15,7 %-a. Az alapokból 37 milliárd forint tőkekivonás történt, és az alapok vagyonát 3,5 milliárd forint veszteség is csökkentette. A hazai ingatlan alapok alapjainak vagyona a hónapban 5,8 %-kal csökkent, vagyonuk mintegy 72 milliárd forintot tett ki. A hónapban 3 új nyilvános garantált alap indult, 1 megszűnt, kettőt pedig likviditási alappá alakítottak, míg novemberben a 154 nyilvános garantált alap összvagyona 0,1 %-kal nőtt, 508 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 20,3 %-a. A 6,3 milliárd forint tőkekivonás nagyrészt a megszűnt vagy átalakított alapok hatása, ugyanakkor a piaci teljesítmények 7 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. A nyilvános származtatott alapok száma 21 maradt, miután egy alap megszűnt, egy pedig újonnan indult. Az alapok vagyona 1,3 %-kal csökkent, november végén 33 milliárd forint volt. A hónap során közel 1 milliárd forint tőkét vontak ki az alapokból, míg a hozamok több mint 500 millió forinttal növelték a vagyont.

A tőkekivonás a jellemző
A nyilvános, nyíltvégű pénzpiaci alapok száma egy alap megszűnése, és két garantált alap likviditási alappá sorolása következtében 42-re nőtt, az alapok vagyona 6,1 %-kal csökkent, november végi vagyonuk 899 milliárd forintot tett ki. A pénzpiaci alapokból 65 milliárd forint tőkét vontak ki egy hónap alatt, míg a hozamok 6,7 milliárd forinttal növelték a vagyont. A kategória 73 %-át jelentő likviditási alapok vagyona novemberben 4,7 %-kal csökkent, 38 milliárd forint tőkekivonás (44,4 milliárd tőkekivonást ellensúlyozott 6,7 milliárd forint a garantált alapok átalakításából) mellett a hozamok 4,9 milliárd forintot tettek ki. A „klasszikus” pénzpiaci alapok vagyona 9,6 %-kal csökkent, 27 milliárd forintot vontak ki az alapokból, míg az alapok 1,7 milliárd forintnyi hozama növelte a befektetők vagyonát. Az egyéb nemzetközi pénzpiaci alap kivételével minden alaptípusból tőkét vontak ki, és ennek vagyona csökkent a legkevésbé.

A 25 kötvényalap összvagyona 5,1 %-kal csökkent, és a hónap végén 159 milliárd forintot tett ki. A hónap során 14 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, míg az alapok összességében 5,5 milliárd forint hozamot termeltek. A kötvényalapok vagyonának 49 %-át jelentő rövid kötvényalapok vagyona 8,5 %-kal csökkent, 9,2 milliárd forint tőkekivonás és 2 milliárd forint hozam egyenlegeként. A hosszú kötvényalapok vagyona 1,6 %-kal csökkent, ami 4,8 milliárd forint tőkekivonás és 3,5 milliárd forint hozam hatása. A hónap során az egyéb nemzetközi alapok kivételével minden alaptípusból tőkekivonás történt, és ezek kivételével mindegyik alaptípus vagyona csökkent.

BAMOSZ, Privátbankár