1p
Két miniszter, szociálpolitikai szakértők és karitatív civil szervezetek vezetőinek részvételével megalakult a Kríziskezelő Program Tanácsadó Testülete
Két miniszter, szociálpolitikai szakértők és karitatív civil szervezetek vezetőinek részvételével megalakult a Kríziskezelő Program Tanácsadó Testülete kedden Budapesten.

Feladata a kormány által június 17-én egymilliárd forinttal indított krízisalap működésének figyelemmel kísérése, javaslatok megfogalmazása - közölte Herczog László szociális és munkaügyi miniszter kedden Budapesten.

"A feladat most az, hogy a rendelkezésre álló összeget a lehető leggyorsabban és legigazságosabban eljuttassuk azokhoz, akik a leginkább rászorulnak" - mondta Herczog László, hozzátéve, ebben nyújt segítséget az újonnan felállt testület.

A miniszter hangsúlyozta: ha azt tapasztalják, hogy a rendszer javítható, igazságosabbá tehető, akkor a kormányrendelet módosítására is sor kerülhet.

Tanács tanács hátán:
Kis tanács, nagy pénz: mire kell 710 millió?
Herczog László kérdésre elmondta: az áramszolgáltatók extraprofitjának 60 százaléka, mintegy 3 milliárd forint a krízisalapba, 40 százaléka, mintegy 2 milliárd forint pedig közvetlenül karitatív civil szervezetekhez kerül.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot képviselő Vecsei Miklós úgy vélte, a következő hónapokban sok család "bedőlhet", így a karitatív szervezetek szerepe minden bizonnyal nőni fog. Mint mondta, arra kérték Herczog Lászlót, hogy "járjon közben" az adományok áfa-kötelezettségének és az adományokat szállító autókat terhelő adók eltörlésében. Utóbbi csak a Máltai Szeretetszolgálatnál évi 20 millió forint kiadást jelent - tette hozzá.

A kormány által létrehozott krízisalap egyszeri, vissza nem térítendő támogatást nyújt a gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe kerülő családoknak. A támogatás összege 20-50 ezer, kivételes esetekben 100 ezer forint.

A kereszténydemokraták aggódnak a krízis pénzért

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) felszólítja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, hogy vizsgálja ki az áramszolgáltatók 5 milliárd forintos befizetését a krízisalapba - közölte Molnár Béla országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

 Kiemelte: az szeretnék, ha a hatóság kérné fel a kormányt, hogy az áramszolgáltatók befizetését előíró döntését vonja vissza, a "túlfizetés miatti összegeket" pedig írják jóvá a fogyasztóknak. A krízisalapot a kormány június 24-i döntésével 5 milliárd forinttal gyakorlatilag úgy töltötte fel, hogy ezt az összeget a fogyasztóktól vonta el - mondta.
   
ellenzéki képviselő kijelentette, amennyiben a fogyasztóktól akárcsak 500 forintot is elvon a kormány, törvénytelen dolgot tesz, s ez társadalmilag nagyon veszélyes.

A Magyar Energia Hivatal még áprilisban kötelezett négy áramszolgáltatót arra, hogy összesen mintegy ötmilliárd forintot, fogyasztónként átlagosan 500 forintot térítsen vissza a felhasználóknak azért, mert - az egyes szolgáltatóknál eltérő mértékben - átlagosan 40 fillérrel magasabb árrést számoltak az előzetes, de pontatlan becslés alapján. A hivatal döntése szerint az 5 milliárd forint 60 százalékát közvetlenül a fogyasztóknak - a lakosságnak, a kisfogyasztóknak és a közintézményeknek - kellett volna visszafizetni, 40 százalékot pedig az úgynevezett védendő, illetve a szolgáltatásból kikapcsolt kisjövedelmű felhasználóknak. Ezt a döntést egy július 17-én hozott energiahivatali határozattal megváltoztatták, és arra kötelezték az Elműt, az Émászt, az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-t és a Démászt, hogy a fenti összeg 60 százalékát a krízisalapba fizessék be, 40 százalékát pedig a rászoruló lakosok villamosenergia-fogyasztását támogató alapítványok egyikébe, vagy közhasznú társadalmi szervezet számlájára utalják adományként. Az adományban ki kell kötni, hogy abból csak az adott áramszolgáltató szolgáltatási területén lévő áramfogyasztók kaphatnak támogatást. Az áramszolgáltatóknak július 31-ig kell befizetni ezeket az összegeket.

Molnár Béla szerint a döntés arról, hogy az 5 milliárd forintot mégsem az áram felhasználói kapják, a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal ér fel, amelyet pedig törvény szankcionál.

Hozzátette: most derül ki, hogy valóban független szervezet-e a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság vagy egy, az MSZP-t és a kormányt kiszolgálni köteles "függelék". Reményének adott hangot, hogy "Magyarországon a hatóságok még függetlenek, és (...) a hatóság kötelességének fogja érezni, hogy a fogyasztók védelmében akár a kormánnyal szemben is eljárjon".

Ha a hatóság mégsem lépne fel, abban az esetben "függetlensége erősen megkérdőjelezhető lesz" - mondta kérdésre válaszolva. A KDNP minden lehető módon megpróbálja rászorítani a hatóságot, és a kormányt, hogy a döntését vonja vissza.

Molnár Béla magáról a krízisalapról azt mondta, "meglehetősen kapkodós és amatőr dolog", létrehozni egy alapot 20-50 ezer forint kifizetésére. Ki és milyen alapon fog dönteni arról, hogy ki jogosult 20, és ki 50 ezer forintra - tette fel a kérdést. Magyarországon több olyan civil szervezet létezik, amelyeknek megvan a megfelelő technikájuk arra, hogyan lehet segélyt osztani. Alapvetően ugyanakkor az energiaárak árképzésével van baj, Magyarországon nincsen megfelelő szociális ártarifa, amelyet a rászorulók fizethetnének - fejtette ki.


MSZP: Magyarország éllovas az EU-ban
Végkielégítés nélkül küldik el Tátrait
Jövőre már nem kell az IMF pénze?
Bokros: a pénztologatás értelmetlen
Vigyázz, kész, nyílik a krízisalap! De mikor?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG