.jpg)
A GS londoni elemzői szerint a kamatdöntés után a fontos kérdés az, hogy a Monetáris Tanács már elég erősnek tartja-e a forintot az inflációs cél eléréséhez, vagy csak a forinterősödés ütemével nem volt kibékülve. Az elemzés szerint ez utóbbi a valószínű, és a ház azzal számol, hogy a pénzügypolitikai testület a következő hónapokban szívesen látná, sőt, elő is fogja segíteni a forint további erősödését, tekintve, hogy a következő adatok is várhatóan inflációs kockázatokat fognak mutatni.
A Goldman Sachs központi forgatókönyve továbbra is az, hogy az MNB a következő három hónapban összesen még fél százalékpontos kamatemelést hajt végre. A ház londoni elemzőinek megfogalmazása szerint azonban ez az előrejelzés most még bizonytalanabbá vált, mint a cég által a forintárfolyamra adott prognózis (a GS további folyamatos forinterősödést vár, éves távlatban 225-ig).
A keddi londoni elemzés szerint az előző napi kamatdöntés után megnőtt a kockázata annak, hogy az MNB júliusban sem módosítja alapkamatát, megvárva az augusztusi inflációs jelentést, bár ez függ az addig beérkező adatoktól.
A lehetséges forgatókönyvek között van, hogy ha a forint "spontán" módon erősen kiugrik, akkor a jegybanki kamat a jelenlegi szinten marad, de ugyanígy lehetséges, hogy ha a piac elveszti bizalmát az MNB-ben és a forint gyengülni kezd, a jegybank 9 százalék fölé szigorít, áll a Goldman Sachs elemzésében.
A ház szerint bárhol tetőzik is a magyarországi kamatszint, gyors kamatcsökkentés nem várható. Ezzel nem minden nagy londoni befektetési cég ért egyet.
A Merrill Lynch bankcsoport londoni részlegének előrejelzése szerint például - jóllehet ez a ház is 9 százalékon valószínűsíti a kamatcsúcsot a jelenlegi pénzügypolitikai ciklusban - 2009 végére 7,50 százalékra süllyed vissza az MNB alapkamata.
Legfrissebb devizaárfolyamok Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás |
A londoni Dresdner-elemzők szerint Simor András MNB-elnök nyilatkozatának tónusa enyhébb volt a korábbiaknál, és azon kijelentése, hogy a legutóbbi inflációs és béremelkedési adatokat "nehéz értelmezni", de összességében az utóbbi időszak fejleményei nem indokoltak kamatemelést, valamelyest ellentétben áll az általa tett közelmúltbeli nyilatkozatok kemény hangnemével.
Mindez azonban nem módosítja a Dresdner Kleinwort azon véleményét, hogy még fél százalékpontnyi szigorításra van szükség a következő hónapokban, mivel ha a világpiaci energiaárak a jelenlegi szinten maradnak, az augusztusi inflációs jelentés azt fogja mutatni, hogy az infláció az eddigi kamatemelések ellenére sem fog 2009 vége előtt a 3 százalékos célra visszasüllyedni, áll a ház elemzésében.
A nagy londoni befektetési házak zöme előzetesen negyed százalékpontos emelést jósolt a monetáris tanács hétfői ülésére, sőt a JP Morgan londoni elemzői "15 százalék körüli" esélyt adtak egy fél százalékpontos emelésnek is. A kamatemelés meglepetésszerű elmaradása után a citybeli szakértők egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a továbbra is erős magyarországi ár- és bérinfláció miatt csak szünetről van szó, aminek elsődleges oka a forint legutóbbi meredek erősödése.
A kamatdöntés gyengítette a forintot
London is benézte - és most a forintra mutogat
Elgyengült az MNB az erős forinttól
Jegybanki hidegzuhany: még a forint is meglepődött
MTI