A szocialista politikus vasárnap, budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a jövő generációja, a fiatalok nevében levélben fordult a kormánypárti képviselőkhöz.
Szavai szerint tiltakozni akarnak az ellen, hogy az új alaptörvényben csak egy értékrendet deklarálnak, illetve hogy az alkotmányban részletekbe menően rögzítenek egy olyan adó-, család- és nyugdíjpolitikát, amelyek elveszik a fiataloktól és "gyakorlatilag megváltoztathatatlanná teszik" a jövőt.
Az MSZP elnöke szerint a Fidesz-KDNP pártszövetség az Alkotmány hétfőre tervezett elfogadásával szétrombolni készül a köztársaságot; Mesterházy Attila a párt honlapján vasárnap megjelentetett írásában egyebek között azt hangsúlyozta, az MSZP-n múlik, hogy legerősebb ellenzéki pártként véget tud-e vetni a jelenlegi "ámokfutásnak", illetve azt ígérte, hogy helyre fogják állítani a köztársaságot. |
"Aki ezt az alkotmányt, ebben a formában megszavazza, az az együttműködés helyett a diktátumokat, a változásokhoz való alkalmazkodás helyett a merev elzárkózást, a jövő helyett a betonba öntött jelent szavazza meg" – idézett leveléből a politikus.
Az MSZP elnökségi tagja hangot adott annak a véleményének is, a fideszes és kereszténydemokrata képviselők "soha nem fogják lemosni magukról", hogy ezt a "kirekesztő és antidemokratikus alkotmányt" megszavazták. Szerinte a kormánypárti politikusok "szégyellni fogják még (...) a percet is, amikor a parlamentben holnap az igen gombot megnyomják".
Tiltakozik az LMP is
Schiffer András szerint az erőltetett alkotmányozással nem új időszámítás, hanem visszaszámlálás kezdődött el; az LMP frakcióvezetője a párt vasárnapi, a fővárosi Vörösmarty téren tartott rendezvényén úgy fogalmazott: "sokan vagyunk és elegen is leszünk", 2014-ben meg fog bukni a Fidesz-kormány.
Az alkotmánytervezet elleni tiltakozásul rendezett demonstráción a politikus azt mondta, az elmúlt húsz évben sokan érezték úgy, hogy a jogállam nem nyújt védelmet, de ilyenkor mindig ott volt végső menedékként az Alkotmánybíróság, a független bíróságok és az ombudsmanok.
Ezzel szemben, véleménye szerint, "a nemzeti együttműködés rendszerében nem lesz végső menedék sem", mert az alkotmányban nem lesz garancia a nemzeti vagyon és a közszolgáltatások védelmére. Szavai szerint már elkezdődtek a tüntetésbetiltások, megvalósult egy szegényellenes társadalompolitika, illetve az új hatalom, "mintegy elmebetegnek nyilvánítva valamennyi polgárt, elvette a polgárok jogát attól, hogy Alkotmánybírósághoz forduljanak".
MTI, Privátbankár