1p
Budapesten a panel 1000-1100, a tégla 1500 forint körül adható bérbe négyzetméterenként, vidéken 700, illetve 900-1000 forint között alakulnak az árak
Budapesten a panel 1000-1100, a tégla 1500 forint körül adható bérbe négyzetméterenként, vidéken 700, illetve 900-1000 forint között alakulnak az árak. Miben más a céges bérlő, hány havi kauciót kérhetünk, mire figyeljünk oda?

 2010-ben Budapesten az Otthon Centrum adatbázisa szerint panellakások esetében az átlagos bérleti díj 1.000 – 1.100 forint volt négyzetméterenként, használt, téglaépítésű lakások esetében a díj ennél jóval magasabban, 1.500 Ft körül alakult. A fővárosban tavaly a megelőző évhez viszonyítva a panellakások esetében 7%-os  díjcsökkenés volt tapasztalható, de a szórás kerületek között jelentősnek bizonyult. Új és használt téglalakások áránál 2%-os visszaesés volt átlagosan jellemző, a kerületenkénti szórás ugyanakkor itt sem volt elhanyagolható. Ha csak a használt téglalakásokat nézzük, akkor fővárosi szinten már a bérleti díjak stagnálásáról beszélhetünk. Vidéken 2010-ben egy átlagos panellakás négyzetméterenkénti bérleti díja 700 forint körül alakult, téglalakásokat pedig 900 – 1.000 forintos áron adtak ki tulajdonosaik négyzetméterenként - mondta a Privátbankár.hu megkeresésére Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője.

A cég egy korábbi elemzése megállapította, hogy az egy városon belüli árkülönbségeket elősorban a lakás típusa, állapota/felszereltsége, illetve a fűtés módja/szabályozhatósága és a rezsi mértéke határozza meg. Ehhez - egyetemi város esetén - az egyetemtől/főiskolától való távolság is hozzájön,  az egyetemhez közeli panellakások árban ugyanis sok esetben felveszik a versenyt a kedvezőtlenebb elhelyezkedésű téglalakásokkal.

Az Otthon Centrum tavaly év végén közzétett statisztikái szerint a 2010. január-október közötti időszakban eladott és kiadott lakások alapján is jelentős különbségek vannak a budapesti kerületekben és a vidéki városokban elért ingatlanpiaci hozamok között. Használt téglalakásnál az elérhető hozamok 3,7-7,2% között mozogtak. Az V. kerületben ugyanakkor rendkívül magasak a lakásárak, így ott látszólag nem éri meg kiadási céllal befektetni. Ebből a szempontból a legjobbnak a VII., XI. XIII, kerületek, illetve vidéki városok közül Miskolc tűnt: itt átlag alatti ár párosult átlag feletti bérleti díjjal. Panellakásoknál a hozam 6,1-8,1% között mozgott, ez kedvezőbb a tégláénál,  hiszen bérleti díjban kisebb a különbség a téglához képest, mint árban, ráadásul kategórián belül is kisebb a szórás területenként, mint a téglánál.


Használt tégla-és panellakások hozamai a 2010. január-október időszakban

Rossz hír a bérlésen gondolkozóknak, hogy a válság miatt korábban bekövetkezett árcsökkenés miatt az alkupotenciál jelentősen leszűkült. Ennek oka, hogy a hirdetők reagáltak a válság miatt kialakult piaci körülményekre és a bőséges kínálat miatti erős versenyre és a reálishoz jobban közelítő árakat adnak meg, mint korábban. A kisebb ingatlanokra jellemző pár tízezer forintos nagyságrendnél ráadásul eleve kisebb lehetőség van tovább faragni az árakból. Ennek megfelelően a nagyobb városokban legfeljebb 5-10% kedvezményig lehet elmenni alku során, de van, ahol egyáltalán nincs helye alkudozásnak.

Az Otthon Centrum tapasztalatai szerint a bérbeadások 60-70%-a ingatlantanácsadó közreműködésével zajlik. A közvetítői munkának persze ára van, melyet a bérbeadónak kell megfizetnie. Jelenleg a piacon az egy havi bérleti díjnak megfelelő jutalék az elterjedt.
A bérbeadott lakásokra egyébként nagy átlagban a bútorozatlanság a jellemző, de a tulajdonosok igyekeznek követni a célcsoportjaik igényét, így például egy alacsony bérleti díjú, kisebb, egyetem közeli lakás esetében inkább a bútorozott kiadás jellemző - mondta Déry Attila. A nagyobb alapterületű, fajlagosan drágább bérleti díjjal kínált ingatlanok esetén ugyanakkor kifejezetten a bútorozatlan kiadás az általános. Az ilyen ingatlanokat keresők ugyanis nagyobb arányban rendelkeznek saját bútorral, vagy engedhetik meg maguknak, hogy saját ízlésük szerint rendezzék be a bérelt ingatlant - tette hozzá a szakember.

Az Otthon Centrum vezető elemzője megjegyezte: a bérleti szerződések időtartamát tekintve a leggyakoribb a határozatlan idejű szerződés, melyhez általában 2-3 hónapos felmondási idő kapcsolódik, az üzleti céllal bérlők esetében ugyanakkor gyakoribb a határozott idejű bérlet. A lakásirodák esetében általában magasabb bérleti díjjal számolhatunk, ügyfélforgalmat bonyolító irodák esetében pedig a bérbeadás jellege hatással van a bérlő által egyfajta biztosítékként letett kaució mértékére is. Az átlagos kaució mértéke ugyanis 2 hónapnyi bérleti díjjal egyezik meg, de nem ritka az egy hónapos kaució sem. Az ügyfélforgalommal rendelkező lakásirodák esetében ugyanakkor a nagyobb igénybevétel esetenként magasabb kauciót is jelent a bérlő számára.

Általános tanácsként mind a bérbeadói, mind a bérbevői oldal számára elmondható, hogy nagyon fontos a minden részletre kiterjedő bérleti szerződés, ami többek közt rendezi, hogy a felek milyen költségeket viselnek, milyen állapotban kell kiköltözés után visszaadni az ingatlant, illetve milyen egyéb kötelezettségei vannak a feleknek. A tulajdonos szempontjából fontos, hogy figyelje a közüzemi díjak befizetését, a bérlők ne halmozzanak fel jelentős hátralékot - mondta Déry Attila. Az adózási szabályoktól eltekintve, önmagában már emiatt is érdemes a közműórákat a bérlő nevére iratni (az ingatlanbérbeadás megváltozott adózási szabályaival külön cikkben fogunk foglalkozni - a szerk.).

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG