1p
Radikális fogyókúrára kényszerül a két legnagyobb, állami segítséggel életben tartott brit bank, amelyek egyike további jelentős költségvetési tőkepótlásban is részesül
Radikális fogyókúrára kényszerül a két legnagyobb, állami segítséggel életben tartott brit bank, amelyek egyike további jelentős költségvetési tőkepótlásban is részesül.

A Royal Bank of Scotland (RBS) és Lloyds bankcsoport a keddi bejelentés szerint összesen csaknem ezer nagy-britanniai bankfiókját értékesíti. Ezt a versenyfeltételt az EU-bizottság szabta
a két nagybanknak nyújtott brit állami segítség fejében. Az eladások a két pénzintézet által korábban felvásárolt rivális bankok újjáélesztését is jelenthetik, ugyanis a piacra kerülő fiókok zöme ezeknek a régi bankoknak a hálózatát alkotta.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter kedden kijelentette: azt szeretné, ha a brit lakossági bankpiacon legalább három új szereplő jelenne meg ismét.

Emellett az RBS - a pénzügyi válság kitörése után a legsúlyosabban kivéreztetett brit nagybank - további 25,5 milliárd font (7400 milliárd forint) költségvetési tőkepótlást kap, amivel az állami részesedés 84 százalékra emelkedik.

Az amerikai Lehman Brothers  tavaly őszi összeomlása utáni piaci pánikhelyzetben a brit kormány és a jegybank minden idők legnagyobb, összesen 500 milliárd fontos (145 ezer milliárd forintos) bankmentő programját indította el, amelynek keretében - évtizedek óta először - többségi állami tulajdonba kerültek brit nagybankok. A Royal Bank of Scotlandben például jelenleg 70 százalékos az állami részesedés, a Northern Rock jelzáloghitel-intézetet teljesen államosították, de a Lloyds bankcsoportban is 43 százaléka van a brit kincstárnak.

A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő Londonban nemrégiben kiadott elemzésében úgy becsülte, hogy a brit bankrendszer költségvetési tőkepótlása a hazai össztermék (GDP) 7-10 százalékába is belekerülhet.

Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója a minap egy üzleti fórumon elmondta: a brit bankrendszerben végrehajtott közvetlen kormányzati befektetések és garanciavállalások összege megközelíti az ezermilliárd fontot (290 ezer milliárd forint). A bankkormányzó szerint a pénzügyi válság közfinanszírozási árát egy teljes nemzedéken át fizetni kell majd.

Az S&P néhány hete, hatalmas globális piaci visszhangot keltő intézkedéssel stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a GDP-érték 100 százalékát. Az idei brit pénzügyi év költségvetésében 12,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány-előrejelzés szerepel; ez a modern brit gazdaságtörténet legnagyobb központi deficitje lenne.

A keddi átszervezési bejelentésből kiderült az is, hogy az RBS összesen 282 milliárd font eszközállományt visz be a kormány által létrehozott banki vagyonvédelmi garanciaprogramba. A februárban indult program központi eleme egy biztosítási jellegű rendszer, amelynek alapján a brit kormány bizonyos díj ellenében biztosítást ajánl fel a résztvevő bankok portfolióiban felhalmozódott rosszhitel-állományra, összesen 600 milliárd font (175 ezer milliárd forint) erejéig. Ez az éves brit hazai GDP-értéknek csaknem a felét teszi ki, jóllehet nem jelent közvetlen és feltétlen költségvetési kiadást.

A brit állam gyakorlatilag hitelbiztosítóként lép fel, díj ellenében jótállva a programhoz csatlakozó bankok nem teljesítő pénzpiaci portfolióinak meghatározott hányadáért, általában legfeljebb 90 százalékáért. Mindeddig azonban csak az RBS jelentette be részvételét a programban, és a kedden bejelentett összeg is kisebb a vártnál: a bank februárban még azt jelezte, hogy 325 milliárd font portfolióállományt kíván az állami garancia védőernyője alá helyezni.

Soros: fogalmam sincs, mitől indulna be a gazdaság
Elmarad az év végi jutalomosztás
Idén is dúskálni fognak a bankárok
Mégsem zavarnak el annyi bankárt
A britek sem fognak egyhamar ugrándozni

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG