.jpg)
Hangsúlyozta, hogy korábban még soha nem sújtotta a világ ilyen nagy részét egyidejűleg gazdasági és pénzügyi válság. Reménykeltő hangon szólt viszont arról, hogy a világtermelés és -kereskedelem szerinte a "fenntartható kilábalás" felé halad, a visszaesés enyhülni látszik. A pénzügyi tárca vezetője ugyanakkor figyelmeztetett: a kiegyensúlyozott kilábalás azt jelenti, hogy más országok nem élhetnek az amerikai piactól való függőségben.
Megemlítette, hogy a Nemzetközi Valutaalap - amely a Világbankkal együtt a hétvégén tartja első fél évi tanácskozását; az eseményekre Oszkó Péter magyar pénzügyminiszter is Washingtonba utazik - 1,3 százalékos zsugorodást jósol a világgazdaságban erre az évre. Mint mondta, 3-4 billió dollárral csökkenhet a termelés.
Charley Collyns, az IMF kutatási igazgatóhelyettese aznap arról beszélt: érzékelhetők az első jelei annak, hogy az amerikai gazdaság zsugorodása lelassul. Értékelése szerint növekedésre azonban idén már nem lehet számítani. Mint kifejtette, némileg erősödött az üzleti bizalom és bizonyos jelek arra utalnak, hogy a lakóingatlanpiaci visszaesés elérte a mélypontot.
IMF: -1,3%
A világgazdaság az idén 1,3 százalékkal zsugorodik az IMF most közzétett előrejelzése szerint a korábban várt 0,5 százalékos növekedéssel szemben. A fellendülés azonban a jövő év elején megkezdődhet megfelelő költségvetési, monetáris és pénzügyi politikák alkalmazása esetén - mondta Oliver Blanchard, a nemzetközi pénzügyi szervezet vezető közgazdásza.
Az IMF szerint Magyarországon az idén a GDP 3,3 százalékkal csökken, jövőre további 0,4 százalékkal hanyatlik. A valutaalap az idén 3,8 százalékra várja a magyarországi inflációt, jövőre 2,8 százalékosra becsüli.
A fejlett országok gazdaságai 3,8 százalékkal csökkenthetik kibocsátásukat az idén, és jövőre sem tudnak majd még növekedést felmutatni. A válság "epicentruma" változatlanul az Egyesült Államok lesz, gazdasága az idén 2,8 százalékkal lehet kisebb, és jövőre sem gyarapodik még. Az euróövezetben azonban az idén nagyobb lesz a visszaesés: elérheti a 4,2 százalékot és 2010-ben is 0,4 százalékkal zsugorodik. A világgazdaság jelentős tényezői közül a legrosszabbra Japánban lehet számítani: 6,2 százalékos GDP-csökkenésre. Jövőre viszont az IMF már fél százalékos gyarapodást vár.
4,1 billió dollár tűnik el a világ bankjaiból
Obama is töltené az IMF kasszáját
Overdose lett a remény jelképe
MTI