.jpg)
A dollár státusa nélkül az Egyesült Államoknak nem lenne ilyen könnyű hozzáférése a külső finanszírozáshoz, ezért magasabb kamatokra lenne szükség a hazai megtakarítások ösztönzésére, a gazdasági növekedés üteme pedig a tényleges potenciál alá süllyedne - áll az S&P elemzésében.
A hitelminősítő szerint azonban "nem véletlen" az amerikai dollár e pozíciója, és ezt nem is pusztán valamely tehetetlenségi erő tartja fenn. Ezt a státust az amerikai gazdaság mérete, a munka- és termékpiacok rugalmassága, valamint a többi fejlett piacnál magasabb középtávú termelékenység-javulási és megtérülési kilátások biztosítják.
Az amerikai gazdaság külső pozíciója azonban gyenge a jelentés szerint. A folyó bevételekhez mért nettó küladósság a legmagasabb között van a Standard & Poor"s által besorolással ellátott szuverén adósok között, és tavaly a szövetségi kormány által kiadott, közkézen lévő amerikai adósság 44 százalékát külföldiek birtokolták - áll az elemzésben. Ez utóbbi arány folyamatosan emelkedik 2001 óta, amikor a piacon lévő amerikai szuverén adósságnak még csak a 30 százaléka volt külföldi magánbefektetők kezén.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
A Standard & Poor"s elemzése szerint azonban annak érdekében, hogy a külső hitelezők fenntartsák dollárpozícióikat, az amerikai döntéshozókra folyamatosan növekvő nyomás nehezedik erőteljes makrogazdasági politika meghonosítása végett, különös tekintettel arra, hogy a dollár 2005 óta "fokozatosan, de következetesen" gyengül "legfőbb vetélytársával", az euróval szemben. Bármely olyan makropolitika, amely súlyosbítaná a jelenlegi egyensúlytalanságokat, még inkább kockára tenné a dollár nemzetközi kulcsvaluta-státusát - áll az elemzésben.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - éppen hétfőn Londonban kiadott friss világgazdasági prognózisában rontotta drasztikusan 2008-ra adott dollárárfolyam- és amerikai növekedési előrejelzését. Az EIU szerint az euró átlagárfolyama jövőre 1,45 dollár lesz a cég által eddig várt 1,38 dollár helyett, az amerikai GDP-értékre adott jóslat pedig 1,8 százalékra romlott a korábbi előrejelzésben szereplő 2,1 százalékról
Az S&P elemzése szerint a legnagyobb bizonytalanságot az amerikai költségvetési pálya jelenti. Jóllehet a hitelminősítő szerint az államháztartási hiány az idén a GDP-érték 2,5 százaléka alá csökken, és 2009-ig ezen a szinten marad, a dollár mégis nyomás alá kerülhet, ha az amerikai költségvetési helyzet romlik, vagy a befektetők kételkedni kezdenek abban, hogy a kormány hajlandó kezelni a jövő évtizedben felmerülő költségvetési kihívásokat.
A legrosszabb forgatókönyv - a dollár jelenlegi globális szerepének visszaszorulása - esetén még az amerikai szuverén adóskockázati besorolás jelenlegi "AAA", vagyis lehetséges legjobb szintje is nyomás alá kerülne - áll az S&P londoni elemzésében.
Harmadával kisebb az amerikai hiány
Lehangolt amerikaiak
Rivaldafényben az euró és a dollár (hanganyag)
Mi áll a dollárerősödés hátterében? (hanganyag)
MTI