.jpg)
A szombati dél-karolinai és a keddi floridai előválasztási forduló közé "beszorított", háromnegyed órásra tervezett beszédben Bush igyekszik megnyugtatni Amerikát, hogy a gazdaság biztos lábakon áll, és kiemeli az iraki biztonság terén elért eredményt.
Miközben Bush, - akinek feltehetően ez az utolsó uniós beszéde - összefoglalja két elnöki periódusának főbb témáit, a lakosság már nem az ő üzenetével, hanem a sokak szerint recesszió felé közelítő gazdaság állapotával és a leendő elnök személyével foglalkozik.
"Az amerikaiak jó része már leírta őt, és a következő fejezetre figyel" - idézte a The Washington Post Jeremy Rosnert, az egykori clintoni Fehér Ház tanácsadóját. Az elnök működését élesen bíráló demokrata politikusokon kívül több republikánus elnökjelölt-aspiráns is látványosan elhatárolódik Bush teljesítményétől.
A The Wall Street Journal szerint az amerikaiak 70 százaléka úgy látja, Bush az átlagosnál is gyengébb elnök. Fred Greenstein történész szerint Bushnak nincsen olyan öröksége, amelyet például Reagan vagy Eisenhower hagyott maga után.
Azt már előre tudni lehet, hogy Bush, - aki eddig minden évértékelő beszédében kiemelten szólt a terrorizmus elleni küzdelemről - a "szabadság napirend" folytatása mellett teszi le voksát. Hangsúlyos szerepet kap szónoklatában a gazdaságot megmentő, 150 milliárd dolláros kétpárti ösztönző csomag.
Az évértékelő beszéd és az elnök öröksége kapcsán a demokrata párti vezetők sorolják Bush legsúlyosabb hibáit: az iraki háborút, az adócsökkentéseket, a Katrina hurrikánra adott késedelmes választ, az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának korlátozásával szembeni ellenállását, valamint azt, hogy világszerte erősödött az Amerika-ellenesség.
Dana Perino fehér házi szóvivő előzetesen lehűtötte a kedélyeket: senki ne várja, hogy az elnök mandátumának utolsó évében nagy politikai kezdeményezéseket hirdet.
George Bush hetek óta készül beszédére, a hétvégét bicajozás vagy egy könyv olvasása helyett gyakorlással töltötte a Fehér Ház színháztermében. Mint beszédírói elárulták, közelmúltbeli közel-keleti körútján Bush az elnöki különgépen ráérő idejében mindig azt kérdezte: hogy áll a beszéd? A beszédírók szövegében Bush szinte minden mondatot a saját szájíze szerint módosított, és annyiszor átolvasta, hogy már kívülről tudja.
Szaddám eltaktikázta magát - de nagyon
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta
Bush: cselekedni kell, de azonnal
Ázsiai pénz menti meg a világot
MTI