A felszámolások száma több mint 30 százalékkal nőtt a fuvarozás, logisztika iparágban
A felszámolások ilyen szintű emelkedése ebben az iparágban jelentősen meghaladja a nemzetgazdasági átlagot, mivel az összes magyar cég tekintetében a felszámolások „csupán” 14,42 százalékkal emelkedtek, áll a Dun & Bradstreet (D&B), nemzetközi cégminősítő elemzésében.
A növekvő felszámolások ellenére továbbra is egyre több cég alakul az iparágban. Míg 2009 júniusában 16 161 társas vállalkozás tevékenykedett szállítás vagy raktározási főtevékenységgel hazánkban, addig 2010 első felének végén már 17 457 cég szerepelt a cégnyilvántartásban. A cégalapítási kedv ebben a szektorban sem csökken: 4 százalékkal több, azaz 895 céget alapítottak valamilyen szállítási, raktározási tevékenységgel ebben az évben 2010 júliusáig.
Ön szerint hogyan muzsikált a kormány az első 100 napban? Szavazzon! |
Keleti József, a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója úgy kommentálta a romló trendeket, hogy idén már egyértelműen látszik, a gazdasági válság az összes iparágat érintette. Új üzleti partner esetén így még az eddigieknél is fontosabb az előzetes vevőminősítés, a pénzügyi kockázatok mérlegelése. A változó gazdasági környezet miatt azonban nem elég az új partnereket figyelni, hanem a meglévő partnereket is monitorozni szükséges, mivel bármikor beállhat olyan változás, ami az eddig jól működő partner fizetési képességét befolyásolja. Halasztott fizetésű számla kiállításánál ezért minden esetben érdemes megvizsgálni az új vagy meglévő partner hitelképességét és fizetési hajlandóságát. Keleti József kifejtette, hogy a fizetési gyakorlat vizsgálata is értékes információ lehet egy partner minősítésénél, mivel amennyiben eddig jól fizetett, de más partnerinél elkezd késni, akkor is következtethetünk negatív trendre.
A végelszámolásokat is figyelembe véve 2010 első félévében 642 cég szűnt meg az iparágban végelszámolás, felszámolás vagy csődeljárás következtében, míg 2009 azonos időszakában csupán 468. Az iparág bővülése ebből következően valószínűleg lassulni fog, mivel idén a közel 650 cégbezárásra jutott 895 új cégalapítás, egy évvel ezelőtt pedig szintén közel 900 pontosabban, 864 cég alakult, míg csupán 468 szűnt meg.
Az iparág legmeghatározóbb szereplője a Waberer’s is alkalmazkodott a válság okozta megváltozott feltételekhez, mivel 2010 második negyedévében kétéves átlagéletkorú járműállománya a legfiatalabb volt Európában, azonban úgy döntött, hogy három évre emeli az átlagéletkort, de emellett folytatja járműparkja bővítését. Látszik, hogy még egy ilyen folyamatosan stabil és javuló pénzügyi helyzetű nagyvállalat, mint a Waberer’s sem mulaszthatta el a jelenlegi gazdasági helyzethez való alkalmazkodást. Csikós Gergely, a hitelezési és beszedési vezető szerint erre az iparágra is jellemző a forráshiány, így a szolgáltatók többek között csak a belső hitelezési politikájuk újrastrukturálásával tudják a működésüket biztosítani. Véleménye szerint a tudatos kockázatkezelést elkezdeni sosem késő, de a pénzügyi válság túlélői, nyertesei azok a cégek, akik már korábban szabályozták többek között a kereskedelmi kihelyezéseiket, így most élvezhetik ennek gyümölcsét, a stabil likviditási pozíciót. Ez nem csak a jelen, hanem a jövő, a fejlődés záloga is lehet a gazdasági szereplők részére, hiszen a banki hitelezés esetén is pozitív tényező a jó minőségű vevőportfolió.
A Waberer’s Cégcsoporton belül a credit management széles jogkörrel, a megszokott back office státuszából kilépve, mint front office látja el a közel 90 milliárdos árbevétellel rendelkező, 40 ország összesen 6.000 darab vevőjének kezelését. A gyorsuló forgási sebesség és a vevőkre képzett értékvesztés pozitív tendenciájának kulcsát többek között már az operatív szinten, az üzletkötéskor megvalósuló tudatos hitelezésben látják.
Privátbankár - Zsiborás Gergő