Angol helyett franciát kellene tanulni?
Az európai uniós intézményekben három munkanyelv van, az angol, a francia és a német, de a gyakorlatban egyre inkább egyeduralkodóvá válik az angol. Ezt a folyamatot szeretné megfordítani, de legalábbis leállítani a három polgármester, akik Brüsszel egyik jelképnek számító pontján, az Atomiumban írták alá nyilatkozatukat.
A belga főváros első embere, Freddy Thielemans szerint a francia nyelv használatáért vívott küzdelem nincs eleve kudarcra ítélve, egyszerűen csak folytatni kell a harcot, fenn kell tartani a nyomást.
Luxembourg polgármestere, Paul Helminger azt hangsúlyozta, hogy a három városban dolgozó mintegy 40 ezer EU-tisztségviselő francia környezetben él (Strasbourg francia város, de Brüsszelt is 90 százalékban franciául beszélők lakják, s Luxembourgban szintén ezt a nyelvet hallani a leggyakrabban az utcákon, a boltokban) - azaz nem megoldhatatlan a tisztségviselők franciatudásának javítása.
Fabienne Keller strasbourgi polgármester pedig arra emlékeztetett, hogy például az Emberi Jogok Európai Bírósága határozatainak többsége francia nyelven készül, s mindent meg kell tenni e gyakorlat megőrzéséért.
A három polgármester közös sajtóértekezletén mindenesetre nem derült ki, hogy konkrétan mit fognak tenni a cél elérése érdekében. Mindössze arról volt szó, hogy az uniós illetékesekkel franciául fognak tárgyalni, s hogy közös kulturális rendezvényeket szerveznek, valamint cserelátogatásokat közalkalmazottak, tanulók számára.
Mik a pályakezdők legnagyobb hiányosságai? (hanganyag)